Arama

İbrahim Tenekeci
Eylül 27, 2021
Parçadan Bütüne - 4
Sesli dinlemek için tıklayınız.

🔷

HER YERDELER

Görgüden uzak, nezaketten habersiz, adalet ve merhamet duygusu gelişmemiş kimselerin yetki sahibi olması, hakkaniyet ve haysiyet adına üzücü sonuçlar doğurabiliyor.

🔷

HATA PAYI

Hata, hayat bahsinin içindedir. Ona dâhildir. Birilerinin hata yapmasını bekleyip o hatadan medet umanlar, bu vesileyle kendilerine yol açanlar, asla iyi bir yere varamazlar.

🔷

UCUZ ŞEYLER

İnsan hayatı hırs ve ihtirasa feda edilemeyecek kadar kıymetlidir.

🔷
DÜNYANIN DIŞINDA

Dostluk, iki kalbin güzelce birbirine değmesidir. İçini dünya sevgisiyle doldurmuş bir kimseden dostluk bekleyemeyiz.

🔷

BU BAZEN BÖYLEDİR

Biri size sırrını açtığında, onun nezdinde güvenilir bir insan olduğunuzu düşünüp sevinebilirsiniz. Oysa bazen sırdaş değil, suç ortağı aranır. Paylaşımın amacı bu olabilir.

🔷

KALICI OLAN

Mutluluğu hedefleyen adımlar, uzun soluklu yürüyüşler başlatmaz. Çünkü mutluluk, anlık ve geçici bir hâldir. Huzur daha kalıcıdır. Modern hayatın içinde, mutlu olmak için huzurlarını feda eden insanlar görüyoruz. Her şeyi kontrol etmeye çalışırken hayatının kontrolünü kaybedenlere şahitlik ediyoruz.

🔷

HELALLEŞMEK

İnsanlar genellikle maddi konularda helalleşme ihtiyacı hissediyor. Oysa birbirimize gayretimiz geçiyor, nazımız geçiyor, sözümüz geçiyor, vaktimiz geçiyor. Bunlar için de helallik almalıyız, vermeliyiz.

🔷

NORMALDİR

Çok fazla kötülüğe maruz kalmış bir kimse, zamanla iyi insanların halisane yaklaşımına da şüpheyle bakmaya başlar. Bu davranışından dolayı onu yadırgayamayız.

İbrahim Tenekeci

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN