Arama

Türkiye, 'yi Uluslararası Adalet Divanına şikayet edebilir

Türkiye, ABD'yi Uluslararası Adalet Divanına şikayet edebilir

Bununla ilgili emsal kararı mevcuttur:

Böyle bir emsal kararın olduğunu 20.12.2017'de 24 TV'de Ardan Zentürk'ün sunduğu 24 ÖZEL adlı TV Programında Emekli Diplomat Sayın 'den dinlemiştim.

Buna göre 1979 yılında 'da, 'da solcu Sandinista Gerillaları sağcı Samoza Hükümetini devirerek iktidarı ele geçirmişlerdi ancak devrik Devlet Başkanı Samoza'nın taraftarlarından oluşan gruplar ülkede boş durmuyor, Sandinista Hükümeti aleyhine her türlü faaliyetlerde bulunuyorlardı. 'nin denilen para militer güçlere askeri, lojistik, eğitim, istihbarat ve taktiksel plan anlamında yardım ettiği söyleyen Nikaragua, ABD'nin desteklediği kontralarla mücadelede başarısız olunca, 'na ABD aleyhine, askeri veya yarı askeri faaliyetleri üzerinden tazminat talebiyle şikayette bulunmuştu.

Bu şikayet üzerine Uluslararası Adalet Divanı 3'e karşı 12 oyla, ABD'nin Nikaragua topraklarında 1983–84 yıllarındaki belirli saldırıyla (söz konusu saldırılar ayrıntılı olarak kararda açıklanmıştı) ve dahası 3. alt paragrafta yer alan kuvvet kullanımı içeren müdahalelerde bulunarak, Nikaragua Cumhuriyeti'ne yani bir uluslararası hukuk teamülü olan başka devlete karşı kuvvet kullanmama yükümlülüğünü ihlal ettiğine karar vermişti. Açıkça ABD'yi suçlu bulmuştu.

Yani Divan, ABD'nin kontralara yardım ettiğini ve destekte bulunduğunu kabul etmiş ve bu nedenle söz konusu eylemlerden ABD'yi sorumlu tutmuştu. Divan, ABD'nin kontralara sağladığı desteğin boyutunu da incelemiş ve bu desteğin silahlı saldırı boyutunda olup olmadığına da bakmış bu konuda, kontralara yapılan ABD yardımlarının silahlı saldırı boyutunda olmadığına karar vermişti.

Bununla birlikte Divan, 1970 Devletlerarası İşbirliğine ve Dostça İlişkilere İlişkin Karar'ına gönderme yaparak, "her devletin, bir başka devletin içindeki sivil mücadele hareketleri ya da terörist hareketleri örgütlemek, kışkırtmak, bunlara yardımda bulunmak ya da bunların içinde yer almaktan ya da bu tür hareketlerin yürütülmesine yönelik olarak kendi toprakları içinde yürütülen örgütlü etkinliklere rıza göstermekten, bu paragrafta sözü edilen hareketler güç tehdidi ya da güç kullanımı içerdiği zaman, kaçınmakla yükümlü" olduğunu belirterek hem ABD'nin yaptığının bir uluslararası hukuk ihlali olduğunu dile getirmişti.

Yukarıda verilen 3314 sayılı Genel Kurulu kararının 3. Madde (g) paragrafında değinildiği üzere Divan, bu örgütlere verilen destek, çetelere / gruplara silahlı kuvvet fiillerini icra edebilecek imkanları sağlayacağı kaygısını da ilave etmişti.

Hatta Divan ABD'nin bir yalanını da deşifre etmişti. ABD'nin, Nikaragua Hükümetince 'daki hükümeti yıkmak için isyancılara silah yardımı yaptığı iddiası da Divan tarafından incelenmiş ve Divan, Nikaragua'nın isyancılara verdiği desteğin silahlı saldırı düzeyine ulaşmadığı kanaatine varmıştı. Burada Divan, silahlı saldırı seviyesine varmayan kuvvet kullanımına karşı, sadece bu durumdan muzdarip devletin tedbir alabileceğini ve bunun müşru müdafaa hakkını doğurmadığını, alınacak olası tedbirin de silahlı saldırı seviyesine varmayan kuvvet kullanımının bertaraf edilmesi ve eski halin sağlanması amacında olması gerektiğini belirtmiş; gerek El Salvador'un Nikaragua'nun uygulamasından şikayetçi olduğunu açıklamaması, gerekse El Salvador'un kendini Nikaragua'ya karşı savunmak için ABD'den destek istememesinden ötürü, ABD'nin El Salvador adına müşterek meşru müdafaa iddiasıyla Nikaragua'daki kontralara desteğini haklı bulmamıştı. (Metnin tamamı için bkz. https://myuniversities.wordpress.com/2012/07/01/nikaragua-davasi-isiginda-uluslararasi-hukukta-mesru-mudafaa/)

1983-84 yılında Adalet Divanının verdiği kararın bir benzeri şimdi Türkiye için geçerli olacaktır. Adalet divanı 1983-84 yılında meşru Nikaragua Hükümetini devirmek için muhalif kontralara verdiği destekten dolayı ABD'yi suçlu bulmuştu.

Aynı ABD şimdi de Türkiye Cumhuriyetinin bütünlüğünü hedef alan kendi terör listesinde bile olan 'nın kolu 'ye silahlı destek vererek aynı suçu işlemektedir.

09.01.2018'de İngiltere'nin 'dan Sorumlu Devlet Bakanı Alistair Burt, PKK ile PYD/ arasındaki bağlantıyla ilgili olarak, "İlişkilerin farkındayız. PYD ve YPG ile konuştuğumuzda PKK ile ilişkileri kesmesi gerektiğini söylüyoruz." diyerek açıkça itirafta bulunmuştu.

Bu açıklamadan iki gün sonra yani 11.01.2018'de de ABD 'dan "YPG ve PKK arasındaki bağın farkındayız" açıklamasının gelmesi, öteden beri iddia ettiğinin tersine PYD, YPG'nin de terör örgütü olarak kabul edildiği anlamına gelmiş oluyordu. Aslında tüm dünya ve Türkiye PYD, YPG'nin PKK ile bağının farkındaydı ama bunu kabul etmiyorlar, reddediyorlardı.

En son İngiltere ve ABD Pentagon'dan gelen açıklama ile İngiltere ve ABD nezdinde PYD, YPG'nin terör örgütü olduğunun kendi ağızlarınca da kabulü anlamına gelmiş oluyordu.

İşte Türkiye diğer delillerin yanı sıra İngiltere ve ABD Pentagon'dan gelen bu açıklamaları ve 1983-84 Uluslararası Adalet Divanının Nikaragua'yı haklı bulan kararını da emsal göstererek Uluslararası Adalet Divanına müracaat edebilir. Uluslararası Adalet Divanından yeniden ABD'yi suçlu bulan karar çıkar mı ya da çıksa da ABD bu karara uyar mı kısmı bambaşka bir konudur.

Varsın Uluslararası Adalet Divanı aynı suça aynı kararı çıkarmasın ya da varsın ABD böyle karar çıksa da buna uymasın. Bu hiç mühim değildir.

Uluslararası Adalet Divanı böyle bir karar almazsa ya da alsa bile ABD bu karara uymazsa uluslararası camiada yine yalnız kalacak olan kendileridir. Türkiye, BM Güvenlik Konseyindeki oylamasında yaptığı gibi yine ABD'yi köşeye sıkıştırmış olur.

Bundan sonra başta Türkiye'deki Aydıncıklar, kimin uluslararası hukuku çiğnediğini görmüş olur. Uluslararası camiada eli güçlenen ülke Türkiye olur. Dünya Barışına hizmet etmesi beklenen ABD, teröre destek vermekle bir kez daha köşeye sıkışmak durumunda kalır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN