Arama

Suudi Arabistan’da neler oluyor?

Suudi Arabistan’da neler oluyor?

Arabistan'daki hareketlenmeler, Batı Asya'da ŞİMDİLİK oyundan düşen ve hamleleridir.

, ve 'ın 'de yaptığı işbirliği, hem bu bölgede hem de 'nın tamamında da 'nin istemediği sonuçlara yol açmaktadır. Partneri PYD'nin alanının daralması, yine partneri DAEŞ'in istediği sonuçları elde edememesi Türkiye'nin Rusya ve İran'la birlikte hareket etmesi sebebiyleydi ve ABD'nin elini iyice zayıflamış, oyun kuramaz hale getirmişti. Buna ilaveten Kuzey Irak'ta 25 Eylül'de gerçekleşen referandumdan da parçalanmış Irak ve bağımsız devleti çıkaramaması ABD'nin buradaki hamlesini de boşa çıkarmıştı. Talabani'nin İngilizlerle anlaşması burada da ABD hamlesini önlemişti. Talabani'nin 'ü boşaltmasından hemen sonra Irak hükümeti İngiliz petrol şirketlerini Irak'a davet ederek bu fiili anlaşmayı ortaya çıkarmıştı.

Öte yandan Dünya Ticaret tarihini değiştirecek bir adım olan Pekin'den Londra'ya uzanacak yeni dünya ticaret yolu ''na mani olamaması da ABD'nin istemediği bir başka küresel proje idi.

Irak'ta, Suriye'de, Demir İpek Yolu'nda oyun dışı kalan ABD, İsrail'in de kışkırtmasıyla Mezopotamya'da yeni çatışma bölgesi oluşturmak için adımını atmış, İran tehdidini de gerekçe göstererek en azından şu aşamada Arabistan'ı yanına çekmiştir. Arabistan da kendini, Kuzey'de Lübnan'dan, Güney'de de Yemen'den üzerine doğru yanaşan Şii hareketlenmeye karşı tedbir almak zorunda hissetmektedir.

'nin birkaç gün önceki istifası bu karşılığın ilk adımı oldu. İran destekli Yemenli gruptan balistik füze saldırısı bu istifaya cevap niteliğindeydi. Bu aşamadan sonra sükûnet sağlanamazsa ABD ve İsrail'in hamleleri sonucu Mezopotamya'da Lübnan merkezli yeni çatışma alanı oluşması zayıf ihtimal değildir. Bu çatışma da oyundan düşen ABD ve İsrail'in işine yarayacaktır.

'un geçen hafta yaptığı son Arabistan ziyaretini müteakiben bu hareketlenmelerin olması sorunun kaynağını tespit açısından ciddi ipuçları vermektedir. Tillerson'un Arabistan ziyareti de ağırlıklı olarak, oyundan düştüğü Mezopotamya'da Arabistan-Türkiye'nin daha sıkı muhtemel yakınlaşmasını (hoş çok da uzak değiller) önleme, kendince Türkiye'yi yalnızlaştırmaya çalışma amaçlı idi. Yani ABD-İsrail, oyundan düştüğü Suriye ve Irak'ın güneyi ve batısında yeni oyun parkları kurma, böylece de bölgede sıkışan partnerleri PYD ve DAEŞ'e nefes aldırma hedeflerini de taşımaktadırlar. Bu şekilde yeni çatışma alanları oluşturarak Türkiye, İran, Rusya bloğunun enerjisini dağıtmayı amaçlamaktadırlar.

Yemen'den gelen son füze saldırısı üzerine bölgede en azından bir süre zor bir süreç yaşayacak olan Arabistan, bu arada iç muhalefetle uğraşmak istemediği için bazı bakan ve prensleri görevden almıştır. Suudi Bakan ve Prenslerin azilleri gelecek günlerin çetin geçeceğinin habercisidir. Suud Hükümeti Dış siyasetinde köklü hareketlenmeler yaşayacağı ve bu süreçte bir darbe teşebbüsü ile karşı karşıya kalmak istemediği için iç yapısında tedbir amaçlı adeta karşı darbe başlatmıştır. Bu temizlik ilk değildi, son da olmayacak, yeni yeni temizlik adımları bir diğerini takip edecektir. Sonuç itibariyle tüm Dünya'ya yutturulan 'ARAP BAHARI' fitnesinin başka bir şekliyle karşı karşıyayız.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN