Arama

’in Çıkarları İçin Kürt Halkını Ateşe Atan

İsrail’in Çıkarları İçin Kürt Halkını Ateşe Atan Barzani

Bir zamanların, kendilerine kimlik kartı bile verilmeyen Kürtler bugün 'nin % 30'undan fazlasını kontrol eder hale geldi. Bundan Kürtler adına zerre kadar rahatsızlık duymuyorum, rahatsızlık duyduğum konu bu duruma gelen yapının terör örgütü olmasıdır.

Burası çok açık Güneyimizde göstere göstere bir devlet kuruyorlar. , müdahale edince de 'sıyla 'süyle siz DAEŞ'e silah veriyorsunuz iftirasıyla Türkiye'nin elini kolunu bağlayıp PYD'ye alan açıyorlar.

Suriye topraklarının yüzde % 30'undan fazlasını kontrolü altına alan terör örgütü PYD/PKK, 'nin askeri desteğiyle, Halep'in doğusundaki , 'nın batısındaki Tabka ve Baas olmak üzere, Suriye'nin en büyük üç barajını da sahip olduğu bölgeler arasına kattı. Bu barajlar, Suriye'nin elektrik ihtiyacının % 70'ini sağlıyor. Bu bağlamda PKK/PYD'nin ele geçirdiği Fırat Nehri üzerindeki bu barajlar, ülkenin elektrik ve sulama ihtiyacının önemli kısmını tedarik ediyor.

ABD askeri desteğiyle ilerlemelerini sürdüren PYD/PKK, yüzölçümü, yaklaşık 185 bin kilometrekare olan Suriye'nin yaklaşık 39 bin 500 kilometrekaresini de eline geçirmiş durumda.

Ülkenin en büyük üç barajını kontrol altına almakla, bu barajlar üzerinden sağlanan su, elektrik kaynağı ve tarım arazisi konusunda da çok büyük bir avantajı yakalamış oluyor. Bu haliyle de Suriye'deki toplam 30 bin kilometrekarelik tarım arazilerinin yaklaşık yüzde 60'ını da denetimi altına almış oluyor ki bu araziler Suriye'de sulamaya elverişli sahaların % 9,4'lük kısmını teşkil ediyor.

Yine bu bağlamda, 14 Haziran 2017'de Yeni Şafak gazetesinin Uluslararası medyaya dayandırdığı haberlere göre de; Suriye'nin Haseke iline bağlı Kamışlı ilçesinde ABD ile istihbaratı öncülüğünde Suriye petrollerinin geleceğine yönelik yapılan toplantıda, Suriye petrol ve doğalgaz potansiyelinin yüzde 95'ine sahip Haseke, Rakka ve Deyr Zor bölgelerinin geleceği ve yeraltı zenginliklerinin çıkarılması, işlenmesi ve pazarlanması konusunda radikal kararlar alındı. Humus çölü üzerinden Tenef, Ürdün ve sonrasında 'e açılarak Avrupa'ya pazarlanacak petrol boru hattı konusunda taraflar mutabık kaldı. Görüşmelerde ABD ve İngiliz petrol temsilcileri de hazır bulundu. Kamışlı toplantısında PYD'nin de çıkan petrolden pay alması karara bağlandı.

Toprak tamam, devlet olmak için enerji ve enerji üzerinden para da tamam, şimdi sıra PYD'ye kurulan bu devletin sınırlarını genişletmeye gelince, Türkiye Cerablus operasyonuna kalktı. İşte daha öncesinden ve o zaman da DAEŞ'e askeri, mali destek sağlıyor diye gökkubbeyi Türkiye'nin başına yıkmaya başladılar. Dünya'da PKK ve FETÖ, özellikle üzerinden DAEŞ'e destek sağlanıyor kampanyalarında bulunulurken Türkiye'deki başta firari Can Dündar olmak üzere gazeteciler?! de Türkiye'nin DAEŞ'e silah verdiği ile ilgili haberler yaptılar.

Güler misiniz, ağlar mısınız? Siz hangi taraftasınız? Kendisine, Güneyimizde devlet kurdurmaya çalışılan PYD tarafında mısınız yoksa Türkiye'nin yanında mısınız diyorsunuz. PYD'ye devlet kurdurulması sorusu karşısında Türk aydını size altın bir soruyla karşılık veriyor: BU KONUDA BELGENİZ VAR MI?

Tıpkı Amerikalılara, PYD terör örgütüdür dediğinizde, Amerikalıların size BU KONUDA BELGENİZ VAR MI? demesi gibi, kimi Türk aydını hala size belge soruyor. Hala, Türkiye'de bile PYD'yi, DAEŞ'e karşı savaşan barış güvercini?! Örgüt olarak görenler var. Göz göre göre, güneyimiz kapatılıyor uyanık?! kimi Türk aydını size BU KONUDA BELGENİZ VAR MI? demeye devam ediyor.

PYD'nin kapattığı sınırları elinizle işaret ederek çıplak gözle görülecek şekilde gösteriyorsunuz, PYD'nin sürdüğü Kürtleri gösteriyorsunuz, hala size BU KONUDA BELGENİZ VAR MI? diyor.

Ne yazık ki durum bu, PYD Suriye'nin % 30'undan fazlasına sahip olacak yapıya getirilirken, Irak topraklarında da başka bir oluşuma "hadi aslanım" diyerek yol veriliyor. Kuzey Irak'ta da bağımsızlık referandumu için 25 Eylül 2017 tarihi veriliyor.

25 Eylül referandumu ile de ateşe atılmaktadır. , Arnavutlara verilmeyen Büyük Arnavutluğun, Araplara verilmeyen Büyük Arabistan'ın kendisine verileceğini mi zannetmektedir. Hiç tarih okumadı mı Barzani? Osmanlı Sınırları içindeyken tek bir devlet halinde olan Arnavutlar ve Araplar, Batı fitnesi sonucu biri Büyük Arnavutluk, diğeri Büyük Arabistan hayaliyle Osmanlıya isyan etti. Aradan yüz yıl geçti. Ne Büyük Arabistan kuruldu ne Büyük Arnavutluk. Ama tek bir devlet halinde olan Arnavutlar 6 ayrı devlete olacak şekilde, Araplar da 14 ayrı devlete olacak şekilde parça parça un ufak edildi.

Şimdi bir yandan PYD'ye kurdurulmaya çalışılan devlet, bir yandan Kuzey Irak'ta referandumla oluşturulmaya çalışılan devletle onlara göre Büyük Kürdistan'ın 2 parçasını kurtarmış olacaklar. Geriye Büyük Kürdistan'ın Türkiye ve İran'da kalan iki parçasını kopartıp Büyük Kürdistan'a katmak kalacak ki ondan sonrasını da hallederiz mantığı içerisindeler. Öncelikle Türkiye ve İran'dan bu parçaları asla kopartamazsınız. Hadi koparttınız diyelim. Bu 4 parçayı asla ve asla birleştiremezsiniz. Neden mi? Şuan onların değirmenine su taşıdığınız Batılılar istemez de ondan.

Dikkatli bak Sevgili Kardeşim, Mezopotamya'da sürekli parçalana parçalana küçültülen yeni yeni devletler kurulma süreci varken, sana 4 parçayı bir araya getirecek büyük devlet kurma fırsatı verirler mi? Saddam'ın Irak'ını, Esed'in Suriye'sini, Kaddafi'nin Libya'sını, Ali Abdullah Salih'in Yemen'ini bölen Batı, sana büyük devlet kurdurur mu? Nasıl güveniyorsun bu katliamcı Batı'ya. Arnavutlara, Araplara acımayan Batı, sana mı acıyacak? Veya aklından zoru mu var bu Batı'nın. Yarın, karşısına dikilecek güçlü bir devlet oluşturur mu topraklarda? Tarihe bak lütfen.

Kürtlerin devlet kurmalarından asla rahatsız değilim ama artık aynı oyunu seyretmekten bıktık ve artık tekrar tekrar parçalanmak istemiyoruz. Artık aklımızı kullanmamız gerekmiyor mu? Kuzey Irak'ta Kürtlere devlet kurdurulmamaktadır. Sadece, yarın İran ve Türkiye'deki Kürt bölgelerini sözüm ona kurtarmak adına İran ve Türkiye'ye saldırmanın hazırlıkları yapılmaktadır. Kürtler, Araplar, Türkler, İranlılar savaşacak, Batılılar ellerini ovuşturarak seyredecek ve sonuçta milyonlarca Müslümanın kanı döküldükten sonra bölgenin kontrolü yine onların eline geçecek. Şu an Mezopotamya'nın gerçek kontrolü onların elinde değil mi? Araplara, Büyük Arabistan sözü vere vere yine 100 yıldır Arapları kontrolü altında tutan onlar değil mi? Siz devlet kurunca bu durum değişecek mi? Siz Batılıların kontrolünden çıkacağınızı mı zannediyorsunuz? Sizlerin Arap ve Arnavutlardan ne farkınız var bir Batılı için. Tarihi ve bugünü lütfen iyi okuyun.

Sevgili Kardeşim, İsrail gibi bir devlete nasıl güveniyorsun ve onunla işbirliğine gidiyorsun. İsrail, şimdiye kadar hep Müslüman kanı dökmedi mi. Sen Müslüman değil misin? Bu İsrail, Dünya'da bu konuda tek kalırcasına senin bağımsız olmanı neden istiyor? Sana karşı dost olduğunu mu zannediyorsun. Kendisinden başka hiçbir milletin İNSAN BİLE OLMADIĞINA İNANAN İsrail'in sana acıyacağını mı zannediyorsun. Tarihi ve bugünü lütfen iyi oku. İsrail, şimdiye kadar hangi millete merhamet etmiş. Onların kutsal kitabını oku da anlarsın, İsrail'in senin gibi Müslüman halklar hakkında ne düşündüğünü. Hiçbir şey bilmiyorsan ve yaptığın işte İsrail yanında ise o işten hemen vazgeçmelisin. Çünkü İsrail, kendisinden başka hiçbir milletin insan olduğuna bile inanmamaktadır.

Dolayısıyla Barzani seni büyük bir ateşin içine atmaktadır. Hemen Barzani'nin arkasından çekil. Faşist bir Irkçı devlet adına, Türk, Arap kardeşlerinden ayrılma. Yine birlikte yaşamaya devam edelim. Birlikte yaşarken tabi ki sorunlar olacaktır. Batı ülkelerinde şu anki müttefikin İsrail'de sorunlar yok mu? Var elbette. Birlikte yaşarken aramızda da sorunlar olacak. Ama bu sorunları çöze çöze bu topraklarda huzur içinde yaşamanın yollarını bulmaya devam edeceğiz.

Ama sağduyunu elden bırakır da İsrail'in fitnesiyle bağımsız olma rüyana devam edersen, bunun sonu çok kötü olacak. Hiçbir Müslüman Kürt kardeşimin bir damla kanının akmasına gönlüm razı olmaz ama bu ateşe kendini yine sen atıyorsun. Sonu gelmeyecek yeni çatışmaların fitilini sen yakıyorsun. Buna başta ne Türkiye, ne İran ve ne de diğer devletler izin vermeyecek. İsrail'in çıkarı için çocuklarını ateşe atmaktan vazgeç.

Sonra da Türkiye'ye, sen buralara müdahale etme deniyor. Bu kadar açık haksızlık olur mu? PYD'nin, PKK'nın uzantısı olduğunu ve Türkiye'ye tehdiden devlet kurmaya çalıştığını bilmeyen yokken, yani bu yapının yarın Türkiye'ye saldıracağı çok açıkken hatta ne yarını! halen Türkiye'ye yönelik saldırılarını sürdürürken, Türkiye'nin sessiz kalması asla beklenemez.

Türkiye de sessiz kalmıyor zaten, kalamaz da hatta. Çünkü sessiz kalırsa başına daha büyük sorunlar geleceği aşikârdır. TÜRKİYE'YE RAĞMEN SURİYE'NİN SINIRLARINI DEĞİŞTİREMEYEN GÜÇLER TÜRKİYE'YE RAĞMEN DE BURADA PYD'YE DEVLET DE KURDURAMAZLAR VE KURDURAMAYACAKLARINI ÇOK YAKINDA GÖRECEKLERDİR. Çünkü Türkiye'nin direksiyonunda Türkiye'nin gücünü bilen ve gücü ölçüsünde hareket eden bir idare vardır.

Bu anlamda da Türkiye'yi gelecekte sıkı günler beklemektedir. Kötü demiyorum "SIKI GÜNLER". Bu sıkı günlerin sonunda İnşallah güzel günleri göreceğiz.

Şimdi sadece, SIKI GÜNLERE doğru evrilen Türkiye'de küresel fitnenin çok istediği iç çatışmaları bırakıp ülkenin arkasında toplanmaya odaklanmamız gerekmektedir. Bu SIKI GÜNLER geçtikten sonra yine kendi iç tartışmalarımıza dönebiliriz. Ancak şu sıralarda tek yürek olma zorunluluğumuz var. Buna gerçekten ihtiyacımız olduğu da çok açık.

Öte yandan, PYD'ye devlet kurdurma hazırlıkları üzerinden, belki bıyık altından kimi kürt kardeşlerimizin hoşuna gidiyor mudur diye kaygılandığım bir şeyi söyleyerek bu günkü yazımı bitireyim.

Sevgili Kürt Kardeşim, buna emin ol ki "ASLA BÜYÜK KÜRDİSTAN OLMAYACAK". Buna önce, sizi ölüme sürüklemek için yanınızda olan "SARI ÇIYAN" Batılılar karşı çıkacak. İnanmıyorsan, tarihe dön de Arnavut ve Arap Kardeşlerine neler yaptılar, ona bak ne olur.

Unutma, ne Kuzey Irak'ta bir devlet ne de Mezopotamya'da Büyük Kürdistan asla olmayacak. Sadece ve sadece ne yazık ki Müslüman Kürt kanı akacak. Allah katında bunun suçlusu da sen olacaksın. Batılıların arkasından gidip onların fitnesiyle Irkçı bir devlet kurmaya kalkıştığın için çıkacak savaşlarda ölen Kürtlerden sorumlu olduğun gibi öldürdüğün Müslümanlardan da sen sorumlu olacaksın. Çünkü, sadece İsrail hariç bütün Dünya kalkmış sana BU ATEŞİ YAKMA DİYOR.

Bu ateşi yakma Sevgili Kürt Kardeşim. Seni ateşe atan BARZANİ'nin arkasından çekil artık!

Prof. Dr. Ebubekir SOFUOĞLU

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN