Arama

Tarih sona mı erdi-3

Tarih sona mı erdi-3

Perşembe Günü'nden Devam

'nin öncülüğünü yaptığı saldırgan ülkeler , , 'yi işgal etti. Bu ülkelerde milyonlarla ifade edilen sayıyı bulan katliamlarda bulundular.

adı altında , , , ve 'de yaşanan saldırılar, katliamlar ve istikrarsızlıklar halen devam etmektedir. Tunus'u bu süreçlerden kısmen hariç tutsak bile Tunus da bu vahşeti kısa süre de olsa yaşadı. Şimdi ise istemediği bir yönetim tarafından idare edilmekle, bir nevi işgali yaşamaktadır.

Bu saldırılar sonucu Libya ve Yemen fiilen ikiye bölünmüştür ve buralarda iç savaş devam ettirilmektedir. İç savaş sebebiyle milyonları bulan Yemen ve Libya'lı ülkelerini terk ederek mülteci durumuna düşmüştür. Libya'lı mültecilerden binlercesi Avrupa'ya ulaşabilmek için çıkmış oldukları yolda 'in serin sularında boğularak hayatını kaybetmiştir.

Yine Arap Baharı yalanı üzerinden yapılan bu saldırılar sonucu Suriye ve Irak fiilen üçe bölünmüştür ve buralarda da iç savaş devam etmektedir. Bu iç savaş sebebiyle Suriye'li mültecilerden binlercesi Avrupa'ya ulaşabilmek için çıkmış oldukları yolda Ege Deniz'inde boğularak hayatını kaybetmiştir.

, eski işgallerine ilaveten Mali, Çad, Orta Cumhuriyetti, Nijer'i yaptığı ağır bombardıman sonrası işgal etti.

Brezilya, Venezuela başta olmak üzere Güney Amerika ülkeleri iç istikrarsızlıklara itildi ve halen bu süreçten çıkmaya çalışıyorlar.

, toprağı Kırım'ı işgal etti ve Rusya taraftarları Doğu Ukrayna'nın bir kısmını halen işgal altında tutmaktadır.

Daha öncesinde ve Eylül 2017'yi yaşadığımız şu sıralarda 'da soykırımı yaşanmaktadır.

'de Batılıların yönetimi getirdiği iktidar, 1970'lerde işlendiğini iddia ettiği suçlardan dolayı birçok Müslüman Alimi idam ettirdi.

işgalcilerin(yerleşimciler) saldırıları eliyle İsrail, toprakları içinde büyümesini devam ettirmektedir.

Yukarıda yazdığımız ülkeleri bir gözden geçirin lütfen. Amerika kıtasından, Afrika ve kıtasına kadar birçok bölgede halen savaş devam etmektedir. Şimdi halen devam eden savaşların yaşandığı bu Dünya'da hangi saldırı, işgal, katliam, sürgünlerin bittiğine inanacağız acaba?

Eğer bir III. Dünya Savaşını yaşıyoruz demiş olsaydık, savaşlar içindeki Dünya, şu an yaşadığımızdan çok mu farklı olacaktı. Hiç farklı olmayacaktı. Belki özellikle iç savaşlar üzerinden yaşanan çatışmalar, şu an oldukları bölgelerde olmasa da ya yine aynı bölgelerde ya da hemen komşu bölgelerde ama yine Dünya'ya yayılmış bir şekilde devam ediyor olacaktı. I. ve II. Dünya Savaşlarında da aynısı olmuştu. İki savaş da tüm Dünya sathına yayılmıştı. Şimdi de aynısı yaşanmaktadır. İsmi III. Dünya Savaşı olmasa da tüm Dünya sathına yayılmış bir savaşlar silsilesi sürecinden geçiyoruz.

İki Dünya Savaşındaki süreçle bugün yaşananlar arasında farklı bir durum da var aslında. İki savaş, birkaç yıl öncesinde başlayan restleşmelerle ateşlendi, bir süre devam etti ve bitti. Şu an yaşadığımız süreç ise bu iki savaştan çok farklı. Kısa sürede ateşlenip başlatılan ve bir süre devam edip bitecek olan bir savaş sürecini yaşamıyoruz.

Yaşadığımız süreç, Dünyayı iki savaş sürükleyen küresel güçlerin anlaşmazlık ve çatışmalara önceden tedbir alınması süreciyle zaman yayılmış, bir vahşete tanık oluyoruz. Nasıl mı?

Şu şekilde: Tarihten dersler alarak, çıkarlarını gözeten bu güçler, Dünya'nın tamamını savaşa sürükleme yerine parça parça kısımlarını savaşa itmektedir. Bu kısmi bölgeleri savaşa sürüklerken de eskiden olduğu gibi kendi askerlerini savaşa dahil etmek yerine bölgeden kendi elleriyle ürettikleri terör örgütlerini mevcut düzene karşı savaştırmaktadır. Böylece hem kendi asker kaynakları tükenmemekte hem de mali kayıplar içine girmemektedir. Çünkü kendi ürettikleri terör örgütlerini, mevcut yönetimlerle savaştırırken mali kayıplara düşmek bir yana, her iki tarafın kullandığı silahları bunlara satmakla, büyük ticari kazançlar da elde etmektedir.

Devam Edeceğiz İnşallah…

Prof. Dr.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN