Arama

Ha Gayret!!!

Ha Gayret!!!

Banal bir başlık kullandığımın farkındayım. Fakat bu durumu anlatacak daha uygun bir ifade aklıma gelmedi.

Gerçekten de "Ha gayret" denecek durumdayız. Geçtiğimiz hafta, yani Temmuz 2017'de İsrail Mescid-i Aksa'nın girişine koyduğu metal arama dedektörlerini kaldıracağını fakat kameraların kalacağını açıkladı. İsrail'e bu geri adımı attıran saik kesinlikle ona uygulanan uluslararası yaptırımdı. Uluslararası yaptırım derken NATO, BM, AB türü sözüm ona uluslararası kuruluşların yaptırımı akla gelmesin. Bu kuruluşların İsrail'e yaptırım uygulamaya hem gücü yoktur hem de gücü olsa dahi yapmazlar. Resmi kuruluş tarihi 1948'den bu yana ona yönelik hiçbir yaptırım uygula(ya)mamaları buna çok açık bir örnektir. Bundan kastımız kendisinde İsrail'e yönelik nefret oluşan dünya halklarının yaptırımıdır. Bu yaptırım etkili oldu, İsrail yarı geri adım atarak sadece metal dedektörlerini kaldıracağını ilan etti.

Filistin tarafı kameralar kaldırılıncaya kadar bu duruma razı olmayacağını ilan etti. Filistin tarafı ve uluslararası kamuoyu bu kararında durduğu sürece İsrail kameraları da KALDIRACAKTIR. İsrail'in kameraları da kaldıracağına dair bu kanaatim geçmiştekilere ilaveten kısa süre önce atmış olduğu son geri adımdan kaynaklanmaktadır. Öte yandan bunları söylerken İsrail'i kışkırtarak gelecekte atacağı muhtemel geri adımlarından vazgeçirmek niyetinde değilim. İsrail'in başka tercihi yok, geri adım atacaktır. Çünkü kısa süre önce attığı geri adımı merhameti, uluslararası kamuoyuna yapmış olduğu uygun olmayan bir davranış, teamüllere uygun olmayan bir tutum ya da insan haklarını çiğnemeye yönelik bir suçuna inanması sebebiyle asla atmamıştır. İsrail bu geri adımı İSTEMEYE İSTEMEYE, NEFRET EDE EDE, KENDİ İÇİNDE ÇETİN TARTIŞMALAR YAŞAYA YAŞAYA, MECBUREN ATMIŞTIR. Dünya halklarının baskısı devam ettiği sürece de diğer geri adımlar TIPIŞ TIPIŞ gelecektir.

Peki neden? Kulağa hoş gelen dünya halklarının göstermiş olduğu bu baskı İsrail için neden tehlikelidir?

O halde sıralayalım. İsrail'in bu saldırgan tutumu ve dünya halklarının direnişi devam ettiği sürece başka hiçbir ülkenin vatandaşı olan Yahudiler kendilerini güvende hissetmeyeceklerdir.

- Yahudi oldukları anlaşıldığında rahatlıkla seyahat edemeyeceklerdir.

- Emniyetli bir şekilde tatile gidemeyeceklerdir.

- Hiçbir yerde hiç kimseye soru bile soramayacaklardır.

- İnsanların onlara bakışlarındaki nefretten kurtulamayacaklardır.

- En masum özgürlükleri önleyen kişiler olarak dünya barışının en büyük katili olarak tanınacaklardır.

- İsrail ve Siyonist şirketlerin malları market raflarında alıcı bulamayacaktır.

İşte tüm bunlar dini özgürlükleri kısıtlayan Siyonist İsrail'e gösterilmekte olan tepkilerin dinmemesiyle gerçekleşecektir. Bu yüzden banal gibi görünen o başlığı attık.

Dünya halkları Siyonist İsrail'in dünya barışını katleden bu saldırganlığına göstermiş oldukları tepkileri devam ettirdikleri sürece sulhun bütünüyle sağlanması çok uzakta değildir. Bunu önleyecek en önemli faktörlerden birisi de ezilen ülkelerdeki aydınların, halkların gösterdiği cesareti sergileyememesidir. Bu bağlamda aydınların "Batı karşısında yapılacak çok fazla bir şey yok.", "Bu gösterilerin ve boykotların Batı'ya hiçbir zararı dokunmaz." türü yaklaşımları dünya halklarının barışa uzanma konusundaki en önemli manivelalarını ellerinden almaktadır. Sonuç itibariyle intelijansiya korkaklıklarıyla, Batı'nın hâlâ güçlü olduğuna dair çok gerilerde kalmış vehimleriyle, Siyonist zulmün bayraktarlığını icra etmektedirler. Aslında dünya halklarının önce bu ZAVALLI, EZİK, Batı'nın zayıfladığını göremeyecek kadar CAHİL aydınlardan kurtulması gerekmektedir. Yani dünya barışının önünde Batı'dan önce aşağılık kompleksli, korkaklık kaynaklı bıktırıcı derecede ihtiyatlı aydın cehaleti gelmektedir. Binaenaleyh dünya halkları aydın duvarını aşıp, Siyonist zulme karşı bu protesto gösterilerini ve boykotları devam ettirdiği sürece barışa ÖNÜNDE SONUNDA ulaşacaktır.

Size inandırıcı gelmedi mi? Peki o halde metal dedektörleri kaldırma geri adımını, tarih boyunca insanlığa karşı suç işleyen İsrail, kendisinde zerre miktarı bulunmayan merhametinden dolayı mı atmıştır? Asla! İsrail bu geri adımı dünya halklarının göstermiş olduğu protestolar ve boykotlar sebebiyle atmıştır. Ve inşallah dünya Siyonist zulümden bu PROTESTO ve BOYKOTLAR marifetiyle KURTULACAKTIR.

Prof. Dr. Ebubekir SOFUOĞLU

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN