Arama

İngiltere Ne Yapıyor Olabilir

Tarihin eski dönemlerinden beri açık oynamamasıyla bilinen İngiltere şu sıralarda elini açarak oyunu sürdürmektedir.

İngiltere Ne Yapıyor Olabilir

Tarihin eski dönemlerinden beri açık oynamamasıyla bilinen İngiltere şu sıralarda elini açarak oyunu sürdürmektedir. Tarihinde ilk defa açık oynuyor demiyorum ama nadiren açık oynayan İngiltere o nadir hamlelerinden birini de şimdi sergiliyor.

Nedir bu hamleleleri, sırasıyla bakalım. Hamleleri derken bunlar o kadar çok değil. Sadece iki tane ama ikisi de can alıcı olunca sanki çok hamle yapmış gibi bahsedebiliyoruz. Peki nedir bu iki can alıcı hamle:

Avustralya, Haziran 2017'de Irak ve Suriye'de DEAŞ'a karşı oluşturulmuş koalisyondan çıktığını açıkladı. Sanırım söylemeye gerek yok, Avustralya denince buradan aslında İngiltere'nin anlaşılması gerektiği bilinen bir durumdur.

İkinci olarak da İngiltere bir ay sonra Temmuz 2017'de Katar'la ortak deniz tatbikatı yaptı.

Şimdi belki de kimi okurlarım ne var bunda diye düşünebileceklerdir. Doğru ilk bakışta normal olmasa da çok şaşırtıcı bir durum yok gibi gözüküyor.

Aslında olağan şartlar geçerli olduğunda bu iki hamle gerçekten biraz sıra dışı adımlar olarak görülebilirdi. Bu iki hamledeki olağan dışılığı anlayabilmek için bunların hangi şartlarda ve bu hamlelerin kime karşı yapıldığına bakmak gerekecektir.

İlk olarak bu hamleleri İngiltere'nin ABD'ye karşı olmaktadır ve bu son derece şaşırtıcıdır. Çünkü şimdiye kadar Uluslararası her hadisede yapışık ikiz gibi hareket eden ABD ve İngiltere'nin şu sıralarda ayrı düşmesi çok şaşırtıcıdır.

Şaşırtıcılığı artıran olağanüstü bir diğer durum da ABD'ye cephe alan İngiltere'nin, Rusya lehine sonuçlar üretme ihtimaline karşın bile bu tavrı almaktan geri durmamasıdır. Ya da Rusya'nın yanına geçip ABD karşısında bir vaziyet alması gibi bir şey bu.

Hatta gibi bir şey fazla. Adeta tam da öyle yapması. ABD, geçen ay Suriye uçağını düşürdüğünde Rusya'nın, bundan sonra her ABD unsurunun Rusya için hedef olduğunu açıklamasından hemen sonra, Rusya'ya arka çıkarcasına, Avustralya'nın Suriye ve Irak'ta DEAŞ'a karşı oluşturulan koalisyondan çekildiğini açıklaması tüm Dünyanın dikkatini çekti. İngiltere, belki de tarihinde ilk defa ABD'ye bu denli açık rest çekiyordu hem de Rusya'ya arka çıkarcasına.

İkinci oılarak da Katar'la ortak deniz tatbikatı yapması da ABD'ye rağmen olan bir hamle idi. Çünkü Mayıs 2017'de ABD Başkanı Donald Trump'ın Suudi Arabistan gezisi sonrası harekete geçirdiği anlaşılan körfez ülkeleri Katar'a ambargo uygulayarak hem kendi Büyükelçilerini geri çektiler hem de kendi ülkelerindeki Katar Büyükelçisine 48 saat süre vererek topraklarını terk etmelerini istediler.

Bu olağanüstü diplomatik hadise Dünya ajanslarına bomba gibi düştü ve tüm Dünyanın gündemini meşgul etti. Peşi sıra Dünya'dan itidal çağrıları gelmeye başladı. Ablukayı başlatan Trump'ın tersine başta Dışişleri Bakanı olmak üzere ABD'den bile ambargonun yumuşatılması yönünde çağrılar geldi. ABD'den çağrılar geldi gelmesine ama ambargocu 4 ülkeyi dışlayıcı açıklamalar gelmedi. ABD, her ne kadar Katar'a yakın dursa da "ya şimdi ambargonun sırası değildi" türünden bir yaklaşım içine girdi adeta.

Ablukayı başlatan ABD'den genel olarak net olmayan tutumlar gelirken İngiltere bir inisiyatif daha alarak ABD'nin tersine yeni bir adım attı. 4 körfez ülkesinin Katar'a abluka kararı almasına rağmen İngiltere Temmuz 2017'de Katar'la ortak deniz tatbikatı yaptı. İşte bu, İngiltere'nin tarihi geleneklerine uygun bir tutum değildi.

İngiltere'nin geleneksel siyaseti sinsi sayılabilecek derecede gizli çalışmalar yürütmekken, Katar'la göstere göstere deniz tatbikatı yapması açıkça bir meydan okumadır. İngiltere, bu tutumuyla tarafını da göstermektedir.

Katar'la deniz tatbikatı yaparak tarafını açıkça gösteren İngiltere'nin bu tutumu, sadece Katar'la yakınlığını gösteren bir tavır değildir. Tüm Dünya biliyor ki, Katar'la en iyi ilişki içinde olan ülke Türkiye'dir. Yani İngiltere, bu tutumuyla Dünya'ya açıkça Türkiye'yle aynı safta olduğunu deklare etmiştir.

Böylece yavaş yavaş bloklar oluşma gibi bir süreçten geçilmektedir ve İngiltere de en azından şimdilik Türkiye'nin yanında konumlanmıştır. İngiltere'ye ve daha başka birçok ülkeye son derece temkinli yaklaşılma zorunluluğunu bir kez daha hatırlattıktan sonra Türkiye, Ortadoğu'da yalnız gözükmemektedir. Ve oyun kuran aktörlerin başındadır. Şartlar şu an itibariyle Türkiye'nin lehine işlemektedir. Adeta son dakika gelişmesi olarak da Türkiye'nin dev kargo uçaklarıyla Fırtına Obüsleri gönderme haberi blok oluşma süreçlerinin nereye doğru evrileceğine ilişkin mesajlar da içermektedir.

Yani temmuzun sıcağında, körfezdeki sular daha da ısınacağa benzemektedir.

Prof. Dr. Ebubekir SOFUOĞLU

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN