Arama

Üç Büyük Yalan

Üç Büyük Yalan

Gözümüzün içine baka baka üç büyük yalan söyleniyor. Televizyonlar bangır bangır bağırıyor. Henüz kimsenin de "evet gerçekten yalan söyleniyor" diye bu yalanları sorguladığını daha duymadım. İnsanların çoğu sanırım "ne yalanı, neden yalan söylensin ki" türünden bakış açısıyla bu yalan dediğim konulara inanmış durumda. Hatta kimileri bu konuda zihninde tartışma bile açmamıştır muhtemelen. Kimsenin belki de tartışma açmadığı bu konuya dikkat çekmeye çalışarak aslında riske de girmiş oluyorum. Belki de çok kötü çuvallayacağım.

Olsun çuvallama ihtimaline rağmen bu konuya dikkat çekmek çok önemlidir. Çünkü bu üç büyük yalan zihnime oturmadı. Televizyonlar, gazeteler bağıra bağıra yalana hizmet ediyorlar bence.

Zihnime oturmayan bu yalanlardan bir tanesi DEAŞ Lideri Bağdadi'nin öldürüldüğü haberi. Buna hiç inanmadım. Neden inanayım ki. Buna inanmamı bekleyen uluslararası medya beni daha önce çok yanılttı. Bu yüzden inanmıyorum. Bu yalana, uluslararası medyaya kredi açarak inanayım diyeceğim ama aynı uluslararası medyanın bu olayla da ilgili olarak servis ettiği bir diğer büyük yalan olan başka bir haberi duyunca bu kez her iki yalan habere de inanmam büsbütün güçleşiyor.

Bu haber de 11.07.2017 Salı günü Musul'un DEAŞ'ten temizlendiğinin ilan edilmesi. İkisinin aynı zamana denk gelmesi bu kez iki yalanı birden tartışmaya açıyor. Yani inanırsak! yataklarımızdan kalkar kalkmaz, karşımıza aniden çıkıveren bir kişi MUSUL DEAŞ'ten TEMİZLENDİ diyor. Tam da bunun şokunu atlatmadan peşinden aynı hızla DEAŞ'in LİDERİ BAĞDADİ öldürüldü diyor.

Derken şoklar devam ediyor diyeceğim ama bu kez karşı tarafa şoku bir şeye dikkat çekerek siz yaşatıyorsunuz. Şimdi de bu noktada üçüncü yalanı söylüyorum. Aslında burada açıkça bir yalan yok. Burada gözlerden kaçırılarak gizlenmeye çalışılan ve bu yolla YALANA DÖNÜŞTÜRÜLMEYE çalışılan bir hadise var.

Bu yalan da gizlenmeye çalışılan RAKKA OPERASYONUDUR. Rakka Operasyonu hakkında neden hiçbir şey duymadığımızı hiç düşündünüz mü? Halbuki, canlı yayınla servis edilen savaşları izlemiştik. ABD'nin iki Irak saldırısını canlı izlemiştik. Görüldüğü gibi, istenildiği zaman savaşlardan haberler veriliyormuş. Hatta video izler gibi savaş izlemiştik. Savaş izlemiştik diyerek bunun iyi olduğunu söylemeye, bir daha savaş izlettirin demeye elbette çalışmıyorum. Dikkat çekmeye çalıştığım konu, normalde savaşın devam ettiği ifade edilen Rakka'dan bir tek ses gelmediğinin normal olmadığıdır.

Evet! Rakka saldırısı hakkında, canlı yayını geçtik, medyada neden tek kare haber yok. Halbuki yine bu medyada servis edilen haberlere göre Rakka Operasyonu başlamıştı. Eğer bir kenarda dinlenmiyorsa normalde Rakka Operasyonuna kalkışan tarafların savaşıyor olması gerekmiyor mu? Savaşmıyorlarsa bu haberi niye servis etmiyorlar öyleyse? Ya da savaşıyorlarsa bu kez bu haberi neden servis etmiyorlar? Bizi böyle alıştırmamıştı medya. Haberleri birbirleriyle yarışırcasına anında servis ederlerdi. Yoksa Dünyanın en huzurlu şehri Rakka da o yüzden mi hiçbir haber gelmiyor. Beyler! Sizce normal mi bu?

Yoksa Musul kurtarıldı, Bağdadi öldürüldü diyerek uyandırıldığımız gibi, Rakka Kurtarıldı diye yine iş bittikten sonra mı uyandırılacağız?

Evet aynen öyle olacak, şüpheniz olmasın.

Daha iyi anlaşılması için bu üç olayı alt alta yazıp bir daha okuyalım:

Musul kurtarıldı,

Bağdadi öldürüldü

Rakka'da yaprak kımıldamıyor

Nasıl, güzel değil mi? İnandınız mı?

İşte ben inanmadım.

İsterseniz bu haberleri kelimelerin yerini değiştirerek bir de biz servis edelim, bakalım karşımıza ney çıkacak.

ABD, teröristlerin burnunun dahi kanamaması için DEAŞ'a Musul'u boşaltmasını söyledi. DEAŞ, nasıl girdiyse aynı şekilde hızlı bir şekilde Musul'u boşalttı. Boş Şehre Irak güçleri girmiş oldu.

Bağdadi'yi yeteri kadar kullandığı ve şimdilik işi bittiği için Dünya Kamuoyu da Bağdadi'nin arkasını aramasın diye, öldü dedi, karşıya geçti. Konuyu kapattı.

Rakka'dan da DEAŞ'lı teröristler güvenle ayrılamadıkları için oradaki DEAŞ'lı teröristler tahliye oluncaya kadar oradan haberleri kesti. Çünkü Rusya da Suriye de atmaca gibi bekliyor. Daha önce yaptıkları gibi PYD'nin DEAŞ'lı teröristlere koridor açıp yeniden kurtarılmalarını sağlaması durumunda Suriye ve Rusya DEAŞ'lı teröristleri vuracak. Bu yüzden DEAŞ teröristlerinin güvenle tahliyeleri çok önemli. Her şey bitince Sürpriz! Diyerek karşımıza çıkacak, emin olun.

Hee, unutmadan. Bu arada ABD'de DEAŞ karşıtı koalisyon toplantısı için taraflar ABD'ye çoktan hareket etmiş durumda. Bundan daha açık beklemeyin, söylemezler.

DEAŞ'in işi bitti. DEAŞ'in bıraktığı miras üzerinde pazarlık yapılıyor. ABD'deki toplantı da bunun toplantısı. Masada Türkiye de var ve Türkiye, masada PYD olursa ben yokum dedi.

ABD de meydanlarda istediği tarafa saldırttığı PYD'yi hem de kendi ülkesinde ABD topraklarında masaya oturtamadı. Şimdi bu durumda KİMİN ELİ GÜÇLÜ SİZCE…

Türkiye'nin mi ABD'nin mi yoksa savaşlarda kullandığı ve masaya bile oturtamadığı PYD'nin mi?

Yer bitti, önemli başka bir gündem olmazsa devam ederiz İnşallah

Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN