Arama

Rakka Operasyonu (İsrail’in Genişleme) Başlamış

Rakka Operasyonu İsrail’in Genişleme Başlamış

İsrail'in genişleme operasyonu der demez, bu başlığa "komplo teorisi" yönlü itirazların gelebileceğini düşünüyorum. Ne yazıkki Türkiye'de Batı ya da İsrail merkezli bir eleştiri yapacağınızda ilk karşışacağınız suçlamalardan ilki "komplo teorisi" ithamı olmaya devam edecektir.

Rakka Operasyonunun aslında İsrail'in genişleme operasyonu olup olmayacağını anlamak için şu iki soruyu sorup cevaplandırarak devam edelim.

PYD, bu operasyona neden katılıyor?

  • Kontrol ettiği sahayı genişletmek için.

Peki ABD, bu operasyona neden katılıyor?

  • PYD'nin kontrol ettiği sahayı genişletmek için mi? Beni de güldürmeyin, siz de gülmeyin.
  • Ya da ağzıyla söyledikleri gerekçe olarak, DAEŞ'i bitirmek için katıldığına gerçekten inanıyor musunuz?

Ben inanmıyorum, Çünkü şu anki ABD Başkanı Trump'ın seçilmeden yani 8 kasım 2017'den önce kendi ağzıyla söylediği "DAEŞ'i, OBAMA-CLİNTON'ların kurdurduğuna dair" ifadeyi henüz unutmadık. Dolayısıyla DAEŞ'i bitirmek değilse ve PYD'nin kontrol ettiği alanı genişletmek değilse, o halde ABD'nin asıl amacı nedir.

ABD'nin asıl amacı İsrail'in Kuzeye yani Türkiye'ye doğru büyümesini sağlanmasıdır. Neden mi, anlatalım.

DAEŞ üretildikten beri İsrail'den hiç büyük saldırı gelmemesi, hiç ses seda çıkmaması dikkatinizi çekmedi mi. Halbuki, İsrail içinde radikal Siyonist Yahudiler, NİL-FIRAT arasından müteşekkil Arz-ı Mevud topraklarını hükümetin biran önce büyütmemesinden dolayı, hükümeti topa tutmaya devam ediyorlar. Siyonist İsrail Hükümeti bu konuda kamuoyunda destek kaybediyor ayrıca kendisi de Arz-ı Mevud topraklarını genişletmek istiyor. Fakat genişletemiyor.

O neden?

Gücü mü yok yoksa ya da merhamete mi geldi. İki soruya da asla diyebiliriz. İsrail, ne merhamete gelir ne de gücü zayıfladı.

İsrail'in 1917'den beri 1948, 1955, 1968, 1973, 2000, 2008, 2010 ve daha yazamadığım birçok tarihlerde gerçekleştirdiği kitseler toprak kazanımlarını yapamıyor. "Yahudi yerleşimcilerin yerleştirileceği binalar yapmak" şeklinde, küçük küçük işgallerine devam ediyorlar. Kitlesel boyutlarda büyüyemiyorlar, bu da onların iç kamuoyunda ciddi tartışmalara neden oluyor. Peki neden büyüyemiyorlar o halde?

Neden?

İsrail malları Pazar kaybetmesin diye.

Cevap alakasız gibi geldi değil mi? Şöyle, derinden alakalı. İsrail'in topraklarını kitlesel boyutta yaptığı her vahşi katliamlarla dolu genişlemesinde, tam istediğimiz şekilde olmasa da Dünya'da infiallere sebep oluyor. İnsanlar bu vahşet karşısında tepkisiz kalmıyor. Dünya çapında verilen tepki de tüm Dünya'da, bilinen İsrail-Yahudi mallarının fiili-kampanyalı boykotlara maruz kalmasına neden oluyor. Bu boykot da İsrail'in asla istemeyeceği, kendisini can evinden vuracak bir sonuçlara sebep oluyor İsrail için.

Ee, İsrail nasıl genişleyecek o zaman? Genişlemese radikal Siyonistler baskı yapıyor, genişlese Dünya Pazarlarında Yahudi malları Pazar kaybediyor.

Nasıl olacak bu genişleme o zaman?

O zaman geriye tek bir alternatif kalıyor: İsrail adına bu genişlemeyi gerçekleştirecek bir müteahhit-taşeron bulmak. Taşeron bu genişlemeyi yapacak ve genişledikten sonra toprakları, güya savaşır gibi yaparak İsrail'e teslim edecek. İşte bu taşeronlar da biri DAEŞ diğeri ise PYD'dir. Yoksa gerçekten ABD, PYD'nin genişlemesini sağlayacak kadar PYD'yi seviyor ve ona alan açmaya mı çalışıyor. Siz hangisini makul buluyorsunuz. Buraya kadar yazdıklarım Komplo Teorisi gibi geldi değil mi?.

Eğer öyle geldiyse, DAEŞ, Telababyad, Kobani, Münbiç gibi bölgeleri, savaşıyor gibi yaparak fakat ciddi bir savaş vermeden nasıl da PYD'ye teslim ettiğini medyadan okuyun. Hani bunlar birbirine düşman örgüttü. DAEŞ, Neden savaşmadan bu toprakları PYD'ye teslim ediyor o halde.

Hatta bugün başlayan RAKKA Operasyonu için, Rusya Dışişleri Bakanı hem de basın toplantısında, "DAEŞ'e, kaçması için PYD koridor açacağına yönelik güvenilir kaynaktan bilgiler aldık" şeklinde açıklamalar yaptı. Rus Dışişleri Bakanının açıklamaları da mı komplo teorisi gibi geldi?

Yapmayın, Koca Dışişleri Bakanı, hem Dünya'ya hem de basın toplantısında böyle açıklama yapar mı? Yarın mahcup olacağı, belki de kendisini rezil edecek bir açıklamayı tüm Dünya'ya ilan eder mi? Kendine kastı mı var bu diplomatın? Ya da siz, sizi mahcup edecek, rezil edecek açıklamayı hem de Dünya'ya yapar mısınız? O halde bu açıklama yapıldıysa, bu bilginin doğruluğu tartışılır denilebilir mi? Adam tüm Dünya'nın önünde ifade etmiş, olmasaydı eder miydi?

Bu durumda ikisinin de birbiri için amansız düşman diye tanımladığı, DAEŞ ve PYD arasındaki dostluk neden o halde. Bunun cevabı belli, çünkü ikisi de gelecekte İsrail'e geniş toprak kazandıracak taşeron ortaklardır. DAEŞ ilk görevini yaptı, ele geçirdiği toprakları diğer taşeron PYD'ye teslim edecek. PYD, EMANETÇİ sıfatıyla bu toprakları bir süre elinde tutacak, sonunda o da İsrail'e teslim edecek. Tıpkı Esed'e ve Saddam'a oynattıkları gibi Devletçilik oynayacaklar ve yine gözümüzün önünde tıpkı Esed'in ve Saddam'ın elinden bugün aldıkları gibi EMANETÇİ TAŞERON PYD'nin elinden o toprakları alacaklar.

Ben bunu söylüyorum, zahmet olmazsa bir kenara not edin. Eğer oyun bozulmazsa ki Türkiye, bu oyunu bozacak en önemli güç, ne olacak siz de not ettiğiniz kağıda bakarak bu yazdıklarımızı hatırlayın ve görün. Bunu görmek belki biraz zaman alır. Ama bu başlayan Rakka(İsrail'in Genişlemesi) Operasyonunda DAEŞ'in, Rakka'yı nasıl da PYD'ye teslim edeceğini görmeniz zaman almaz. Sadece biraz dikkat, bunu görmenizi sağlayacaktır.

Fikriyat.com

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN