Arama

Bismillahirrahmanirrahim

Bismillahirrahmanirrahim
Başta Peygamber Efendimiz (S.A.V.) olmak üzere, Hayırlı her işe Besmele ile başlanması tavsiye edilir İslâm Büyükleri tarafından. Bu vesile ile biz de "Fikriyat" haber sitesindeki bu köşeye Besmele ile başlayalım . Allah (C.C) bizleri hayır işlerinde istihdam eder İnşallah.

Besmelenin yanı sıra bir güzel tevafuk, bu köşede hayır işlerinde istihdam olmaya sebebiyet verir İnşallah. O da; yazılara ayında başlamış olmak. Peygamber Efendimiz(S.A.V.) bir Hadisi Şerifinde: "Allah'ım! Recep ve Şaban ayını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır" diyor.

Recep ve Şaban aylarını kendimize mübarek kılacak nafile ibadetler, insanların hayrına olacak işler yapmadık(en azından kendi açımdan) ama Allahü Tealaya şükürler olsun ki, bizi Ramazan ayına ulaştırdı. Peygamber Efendimizin(S.A.V.) duası bizim için bu yıl da gerçek oldu Elhamdülillah.

Gerçek oldu olmasına ama, sonu nasıl olacak? Ramazan bittiğinde bu mübarek ayı, belki de bundan öncekilerde olduğu gibi, dolu dolu geçiremedik mi diyeceğiz. Ramazanın sonunda, Ramazan giderken, onu, eli boş göndermemek için aslında bu kez tedbir alıp bir ay boyunca yapacaklarımızı şimdiden hazırlamakta fayda var. Kendimizi, yapacağımız ibadet, hayır-hasenat işlerine hazırlarsak, ona, büyük oranda uyarız.

Bu yüzden Ramazanın sonunda acizce, tembelce, zayıf kişilikli bir şekilde "Ya, bu Ramazan da boş geçti" dememek için, kendi vakitlerimizi kendi kontrolümüze alıp, bu kez gerçek bir pehlivan gibi nefsimizi yenelim.

Yazık! Belli işte, senede bir kez geliyor. Senede bir imtihan şansı. Son derece riskli, Kaçırdık mı aynı yıl bir imtihan şansı daha yok. Kendimize kastımız mı var yoksa. Kaç kez oldu, bu aciz pişmanlık itirafları. Tüh, yazık, demek yerine bu kez "elimizden geldiğince eda ettik Elhamdülillah" demek daha güzel, daha cesurca, daha aslanca değil mi.

Bu kadar zayıf mıyız? Bu kadar mahkum muyuz? Nefsimiz, burnumuza halka takmış, istediğini yaptırmıyor mu? Ne zaman nefsimize karşı kalkacağız ve dikileceğiz? Kâinatın Efendisi Peygamber Efendimiz'in Sünnetine ittiba etmek de var ya işin içinde. Bu, güzel değil mi? Onun Sünnetine ittiba ettik mi, Kimbilir ve tabiki ve İnşallah, onunla aramızda bir muhabbet bağı kurulma ihtimali olamaz mı? İnşallah Yarabbim. Senin hatırından kalalım Ya Rabbi, Resulunun(S.A.V.) hatırından kalalım Ya Rabbi.

Ya Rabbi, bize yardım et. Ramazan'ın sonunda, bizleri Ramazan'ı boş geçiren, onu, eli boş gönderen acizlerden eyleme Ya Rabbi. Ne olur Ya Rabbi?

Prof. Dr. Ebubekir SofuoğluFikriyat.com

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN