Arama

Nuri Pakdil

Kudüs'e bir ömür adamış şair

  • Doğum Tarihi 29 Mayıs 1934
  • Doğum Yeri Kahramanmaraş
  • Ölüm Tarihi 18 Ekim 2019
  • Ölüm Yeri Ankara
1934 yılında Kahramanmaraş'ta doğan Nuri Pakdil, İstanbul'un fethedildiği 29 Mayıs'ı da doğum günü olarak kabul eder. İlkokul çağlarından itibaren yazmaya başlayan yazar, ortaokula 3 yıl gecikmeli başladı. Maraş Lisesi'ni bitirdikten sonra 1959 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi'ni kazandı ve buradan mezun oldu.

DOĞUMU

◼️ 1934 yılında Kahramanmaraş'ta doğan Nuri Pakdil, İstanbul'un fethedildiği 29 Mayıs'ı da doğum günü olarak kabul eder. İlkokul çağlarından itibaren yazmaya başlayan yazar, ortaokula 3 yıl gecikmeli başladı. Maraş Lisesi'ni bitirdikten sonra 1959 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi'ni kazandı ve buradan mezun oldu. Askerliğini Bitlis'te yaptı.

DÜŞÜNCELERİ

◼️ Lisede Hamle adında bir okul dergisi çıkartan Nuri Pakdil, edebiyat dünyasında büyük yankı uyandırdı. Bu küçük lise dergisi Ankara'dan İstanbul'a birçok yazarın dikkatini çekti. Pakdil, yazmayı için şöyle tanımlar: "Yazmak, uzun yürüyüşe başlamaktır. Yazarın ödevi, yazmaktır. Bir yazar, ancak, yazarak girebilecektir insanlığa. Bu bağlamda yazmak, bir hayat biçimim olmuştur benim."

◼️ Nuri Pakdil'in aile dostu olan Ahmet Kuşçu'dan okuma yazma öğrenmişti. Latin harfleriyle yazılmış yeni kitap da yok denecek kadar az olduğu bir dönemde büyüyen yazar eline geçen bütün kitapları okurdu.

◼️ Gençlik yıllarında Kitapçı Mehmet'ten o dönemde bulunan polisiye romanlar ödünç alıp okurdu.

◼️ Orta birde iken Necip Fazıl'ın eserleriyle tanışan yazarın ideolojik bağlamda ufkunun açılmasına ve yazarlık oluşumuna büyük etkisi olmuştu.

◼️ Kitap kapaklarını kendisi tasarlayan Pakdil, bir kitabın kapağını beğenmeyip defalarca değiştirdiği bu nedenle de matbaada sabahladığı olmuştu. Kitap kapaklarında her bir çizginin anlamı vardı. Örneğin sıradan sayılabilecek çizgiler 13-14-15 değil 12 olmalıydı. Çünkü burada 12 imama gönderme vardır.

◼️ Nuri Pakdil "1969'da Mehmet Akif İnan, Erdem Bayazıt, Rasim Özdenören'le birlikte 'Edebiyat' dergisini çıkarmaya karar verdiğimizde, bizi bu girişime zorlayan etken aslında tekti: Ülkü olarak Batıcılığı seçmediğimizi yalnızca yerli düşünceye ve bunun tüm değer yargılarına bağlı olduğumuzu söylemek." diyerek yönünü ve sanatını icra ediş amacını arkadaşlarıyla birlikte açıklamıştı.

KUDÜS

◼️ Hz. Peygamber'in Miraç'a çıkmadan önce ayak bastığı son yeryüzü parçası. Aynı zamanda da, Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'yı içinde barındıran şehir. Mescid-i Aksa'ya Müslümanlar Mescid-i Haram'dan önce bir rivayete göre on altı diğer bir rivayete göre on yedi ay dönerek ibadet etmişlerdi. Kudüs, birçok Allah nebisinin ve resulünün ömrünü tamamladığı, bir kısmının ise kısa süreli ziyaretlerine ev sahipliği yaptığı şehirdir.

◼️ Nuri Pakdil için Kudüs, yüreğinin yarısıdır. Hissettiği yürek sızısını, "Yüreğimizin yarısı Mekke'dir, geri kalanı da Medine'dir. Üstünde bir tül gibi Kudüs vardır" diye ifade ediyor kendisi.

◼️ Nuri Pakdil Kudüs için; "Benim dünyamda, İstanbul'un özel bir yeri, Kudüs'ün daha özel bir yeri vardır. Mekke, Medine, Kudüs ve İstanbul sevilmeden hayatın, yani varoluşumuzun hikmeti kavranılamaz. Bizim için özel bir konumu vardır Kudüs'ün. Ezelî ve Ebedî Ulu Önderimiz Hz. Muhammed'in Miraç'a yükselirken en son ayak bastığı yer Kudüs'tür. Bizim eylemimizin evrenselliği oradan başlamaktadır. Kudüs'ü bunun için çok düşünmeli, çok sevmeliyiz." şeklinde düşüncesini ifade eder.

YEDİ GÜZEL ADAM

◼️ Nuri Pakdil; Rasim Özdenören, Erdem Bayazıt, Cahit Zarifoğlu, Akif İnan, Alaeddin Özdenören oluşan 'Yedi Güzel Adam'ı şöyle anlatır:

◼️ "Maraş'ta lise yıllarında tanıştığımız bu arkadaşlarımla birlikte, Şubat 1969'da, Ankara'da, Edebiyat Dergisi'ni çıkarmaya başladık. 1972 yılında da Edebiyat Dergisi Yayınlarını kurduk ve kitap yayınlamaya başladık.


◼️ 'Yedi Güzel Adam' olarak anılan bizler, birbirimize çok bağlıydık. Birimizin parası hepimizin parası olurdu. Birimizin sevinci hepimizin sevinci, birimizin sıkıntısı hepimizin sıkıntısı olurdu. İdeolojimiz ortaktı. Hepimiz sapına kadar İslâm devrimcileriydik.
Aslında simgesel bir ifade olan 'Yedi Güzel Adam' tanımlaması için şunu söylemek istiyorum: Ülküsel konumunu algılayan her insan, güzel insandır."

ESERLERİ

◼️ Nuri Pakdil, eserlerini oluştururken yıkıp tekrar kurmaktan, hatta bunu yüzlerce kez yapıp yüzlerce kez bozmaktan sıkılmayan, kelimelerin hakkını veren bir ustadır. Türk edebiyatına adını altın harflerle yazdıran Pakdil, kendisini devrimci bir Müslüman olarak tanımlar. Kudüs için hissettiği yürek sızısını, "Yüreğimizin yarısı Mekke'dir, geri kalanı da Medine'dir. Üstünde bir tül gibi Kudüs vardır!" diye ifade eder. İşte insanlığın yönünü dünyanın kalbi Kudüs'e yönelten usta yazarın her kütüphanede olması gereken eserleri..

Nuri Pakdil'in toplamda 42 eseri vardır. Bu eserler:

◼️ Batı Notları (gezi-izlenim), 1972
◼️ Biat-I (deneme), 1973
◼️ Umut (oyun), 1974
◼️ Harikalar Tablosu (çeviri), 1974
◼️ Ay Operası (çeviri), 1975
◼️ Biat-II (deneme), 1977
◼️ Biat-III (deneme), 1982
◼️ Bağlanma (deneme), 1979
◼️ Put Yapımevleri (oyun) 1980
◼️ Bir Yazarın Notları-I (deneme), 1980
◼️ Bir Yazarın Notları-II (deneme), 1981
◼️ Kasırganın Çatırtıları (çeviri), 1982
◼️ Bir Yazarın Notları-III (deneme), 1982
◼️ Bir Yazarın Notları-IV (deneme), 1982
◼️ Kalbimin Üstünde Bir Avuç Güneş (oyun), 1982
◼️ Edebiyat Kulesi (deneme), 1984
◼️ Sükût Sûretinde (şiir), 1997
◼️ Derviş Hüneri (deneme), 1997
◼️ Arap Saati (deneme), 1997
◼️ Ahid Kulesi (şiir), 1997
◼️ Korku (oyun), 1997
◼️ Klâs Duruş(deneme), 1997
◼️ Arap Şiiri- Güldeste-I, 1998
◼️ Arap Şiiri- Güldeste-II, 1998
◼️ Kalem Kalesi(deneme), 1998
◼️ Osmanlı Simitçiler Kasidesi (şiir), 1999
◼️ Otel Gören Defterler-I: Çarpışan Sesler (deneme), 1999
◼️ Otel Gören Defterler-II: Yazının Epik Resmi Çekildiği Sırada(deneme), 2000
◼️ Otel Gören Defterler-III: Büyük Sorgu (deneme), 2001
◼️ Otel Gören Defterler- IV: Simsiyah(deneme), 2002
◼️ Otel Gören Defterler- V: Ateş Hattında Harf Müfrezeleri(deneme), 2003
◼️ Otel Gören Defterler-VI: Yazmak Bir Mucize (deneme), 2005
◼️ Bakır Dönemi (oyun), 2014

 

Biyografinin daha detaylı halini okumak için tıklayın

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN