Arama

  • Anasayfa
  • İlahiyat
  • İslam İlmihali
  • Haccın kadınlarla ilgili şartları nelerdir? Kadının tek başına hacca gitmesi mümkün müdür? Kadının kocası olmadan hacca gitmesi…

Haccın kadınlarla ilgili şartları nelerdir? Kadının tek başına hacca gitmesi mümkün müdür? Kadının kocası olmadan hacca gitmesi

Yayınlanma Tarihi: 23.3.2020 22:46:39 Güncelleme Tarihi: 23.03.2020 22:48
Haccın kadınlarla ilgili şartları nelerdir? Kadının tek başına hacca gitmesi mümkün müdür? Kadının kocası olmadan hacca gitmesi…

Haccın kadınlarla ilgili şartları nelerdir sorusunun cevabı merak edilen konulardan biri. İslam'ın beş farzından biri olan haccın eda edilmesi için her Müslüman için bazı şartlar gerekiyor. Bunun yanında hac farizasının yerine getirilebilmesi için kadınlara özel bazı şartlar da bulunuyor. Peki, haccın kadınlarla ilgili şartları nelerdir? Kadının tek başına hacca gitmesi mümkün müdür? Kadının kocası olmadan hacca gitmesi mümkün müdür? İşte, Diyanet’in İlmihal kitabından haccın kadınlara özel hükümleri

Haccın eda edilmesi ile ilgili şartların başında sağlıklı olmak, yol güvenliğinin olması ve ârızî bir engelin (tutukluluk veya yurt dışına çıkma yasağı gibi yolculuğa çıkmayı engelleyen bir durum) bulunmaması gelir. Bununla birlikte haccın kadınlarla ilgili bazı özel şartları bulunur.

HACCIN KADINLARLA İLGİLİ ŞARTLARI NELERDİR?

Haccın edasıyla doğrudan ilgisi bulunmamakla birlikte, kadınlara ilişkin başka hükümlerin sonucu olarak söz konusu edilen iki şart daha bulunmaktadır.

Bunlardan birincisi, kadınların tek başlarına uzun mesafeli yolculuklara çıkma yasağından kaynaklanan "yanlarında eşlerinin veya bir mahremlerinin bulunması" şartıdır.

KADININ TEK BAŞINA HACCA GİTMESİ MÜMKÜN MÜDÜR?

Hanefî mezhebine göre, haccedebilmek için seferîlik hükümlerinin uygulanacağı bir mesafeyi kat etmek durumunda olan kadınlar tek başlarına hac yolculuğuna çıkamazlar.

Şâfiî mezhebinde ise kat edilecek mesafeden ziyade yol emniyeti ve kadınların güvenliği esas alındığından koca veya başka bir mahremin bulunması şart koşulmamış, bunun yerine kadınların bunu sağlayacak şekilde -ağırlıklı görüşe göre üç kadının yer aldığı- bir grup oluşturmaları yeterli görülmüştür. Bununla birlikte iki kadının hatta kendini güvenlik içinde hissediyorsa bir kadının -sadece- farz olan hac görevini yerine getirmek için tek başına yola çıkması câiz görülmüştür.

KADININ KOCASI OLMADAN HACCA GİTMESİ

Mâlikî mezhebine göre ise, kocası veya bir mahremi bulunmayan yahut ücretle bile olsa kendisiyle birlikte hacca gelmeyen bir kadın, güvenli bir kafile ile birlikte, bu kafilede başka kadınların bulunup bulunmaması dikkate alınmaksızın hac yolculuğuna çıkabilir.

İkinci şart ise sadece boşanma iddeti veya vefat iddeti beklemekte olan kadınlara ilişkin olup, "beklemeleri gereken süreyi tamamlamış olmaları"dır. Hanefî mezhebine göre eda şartı olan bu durum diğer mezheplere göre yükümlülük şartıdır.

HACCIN EDA ŞARTINI TAŞIMAYANLAR NE YAPMALI?

Eda şartlarını taşıyan kimselerin bizzat hac yapmaları, bu şartlardan herhangi birinin gerçekleşmemesi durumunda bedel (vekil) göndermeleri veya bunu vasiyet etmeleri gerekir.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN