Arama

  • Anasayfa
  • İlahiyat
  • İslam İlmihali
  • Haccın rükünlari nelerdir? Mezheplere göre haccın rükünları nelerdir? Hanefilere göre haccın kaç farzı vardır? Malikilere göre haccın kaç farzı vardır?

Haccın rükünlari nelerdir? Mezheplere göre haccın rükünları nelerdir? Hanefilere göre haccın kaç farzı vardır? Malikilere göre haccın kaç farzı vardır?

Yayınlanma Tarihi: 11.01.2019 00:00 Güncelleme Tarihi: 11.01.2019 15:41
Haccın rükünlari nelerdir? Mezheplere göre haccın rükünları nelerdir? Hanefilere göre haccın kaç farzı vardır? Malikilere göre haccın kaç farzı vardır?

Hac bazı farzların sıraya uyularak yerine getirilmesiyle eda edilmiş olur. Bu farzlardan ihram şart, diğer ikisi ise rükündür. Peki, haccın rükünlari nelerdir? Mezheplere göre haccın rükünları nelerdir? Hanefilere göre haccın kaç farzı vardır? Malikilere göre haccın kaç farzı vardır? Diyanet'in İlmihal-1 "İman ve İbadetler" kitabında yer alan bilgilere göre, haccın rükunları hakkında merak edilenleri derledik.

HANEFİLERE GÖRE HACCIN KAÇ FARZI VARDIR?

Hanefîler'e göre haccın ihram, Arafat vakfesi ve ziyaret tavafı olmak üzere üç farzı vardır. Hac bu farzların sıraya uyularak yerine getirilmesiyle eda edilmiş olur. Bu farzlardan ihram şart, diğer ikisi ise rükündür. Buna göre Arafat vakfesinin vaktini geçiren kimse o yıl hac yapma imkânını kaybeder, daha sonra yarım bıraktığı haccını kazâ eder. Mâlikîler'e göre bu üç farz yanında sa'y de farzdır ve dördü birden haccın rükünlerini oluşturur.


ŞAFİİLERE GÖRE HACCIN RÜKÜNÜ NEDİR?

Şâfiîler ise, bunlara saçları kısaltmayı veya tıraş etmeyi (halk veya taksîr) ilâve ederek rükün sayısını beşe çıkarmışlar ve bu rükünler yerine getirilirken bir kısmında (ilk üçünde) sıraya riayet etmenin de farz (rükün veya şart) olduğunu söylemişlerdir.

MEZHEPLERE GÖRE HACCIN RÜKÜNLARI NELERDİR?

Rükünlerin tamamı, usulüne göre yapılmadıkça, ceza ve kefâret ödemekle hac sahih olmaz. Eksik kalan rüknün tamamlanması veya haccın kazâsı gerekir. Haccın geçerlilik şartlarından birisi ve başta geleni olan ihram konusu yukarıda anlatıldı. Buradan itibaren Hanefî mezhebinde haccın iki rüknü olan Arafat vakfesi ve ziyaret tavafı anlatılacaktır. Bu iki rükün, özel olarak kendilerinin, genel olarak diğer törenlerin ifa zamanına ve mekânına ilişkin olan ve haccın ihram dışındaki diğer iki sıhhat şartı olan "özel vakit" ve "özel mekân" şartlarıyla birlikte izah edilecektir. Sa'y ve saçların kısaltılması veya tıraş edilmesi, Hanefîler'e göre farz değil vâcipdir.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN