Arama

  • Anasayfa
  • İlahiyat
  • Üç aylar nedir? Üç aylarda ne yapılır? Üç aylarda yapılacak ibadetler nelerdir? Üç aylarda kaç gün oruç tutulur? 2020 üç aylar başlangıcı

Üç aylar nedir? Üç aylarda ne yapılır? Üç aylarda yapılacak ibadetler nelerdir? Üç aylarda kaç gün oruç tutulur? 2020 üç aylar başlangıcı

Yayınlanma Tarihi: 07.03.2019 11:05 Güncelleme Tarihi: 24.02.2020 17:34
Üç aylar nedir? Üç aylarda ne yapılır? Üç aylarda yapılacak ibadetler nelerdir? Üç aylarda kaç gün oruç tutulur? 2020 üç aylar başlangıcı

Kameri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşan üç aylar, manevi huzur ve sükûnun kalplere indiği, ilahi rahmetin taştığı rahmet aylarıdır. Mart ayının içine girilmesi ile birlikte 2020 Regaip Kandili tarihi de merak konusu oldu. ‘Regaip Kandili ne zaman’ cevabı en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Hz. Peygamber'in “Ey Allah’ım, Recep ve Şabanı bize mübarek kıl, bizi Ramazan'a kavuştur.” diye dua ettiği üç aylarda hangi ibadetler yapılır? Regaip kandilinde oruç tutulur mu? Ramazan ayı ne zaman? Regaip Kandili'nin faziletleri nelerdir? Üç aylar ne zaman başlıyor? Üç aylarda ne yapılır? Üç aylarda yapılacak ibadetler nelerdir? İşte sizler için üç aylarla ilgili tüm ayrıntılar...

İslam aleminde recep, şaban ve ramazanı kapsayan rahmet ve bereket mevsimi üç aylar, 8 Mart Cuma günü başlıyor. Recep ayının cumaya bağlanan ilk perşembe akşamı 7 Mart'ta, Regaip Kandili idrak edilecek. Üç aylar olarak bildiğimiz kameri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşur. Bu mübarek üç aylar, manevi huzur ve sükunun kalplere indiği, ilahi rahmetin taştığı rahmet aylarıdır. Üç aylar on bir ayın sultanının habercisidir olarak bilinir. Bu aylar girince, Müslümanları uhrevi bir kaplar ve ruhları şenlenir. Bu mübarek aylar içerisinde öyle feyizli ve bereketli geceler vardır ki, Cenab-ı Hakk'ın Rahmeti ve huzuru bu gecelerde müminler üzerine yağmur gibi yağar. Üç Aylar mübarek gecelerle doludur.

ÜÇ AYLAR NEDİR?

Bu aylarda Müslümanlara Kur'an-ı Kerim okuma, oruç tutma ve sadaka verme gibi nafile ibadetlere yönelmeleri daha çok tavsiye edilir.Miraç ve Berat Kandilleri ile Kadir Gecesi gibi özel geceler yer alıyor.Üç aylar, hasretle yolunu gözlediğimiz, gönül hanemize konuk ettiğimiz kutlu misafirimizdir.Üç aylardan birincisi Recep, ikincisi Şaban ve üçüncüsü Ramazan ayıdır. Bu üç aylardan Recep ayı aslında içerisinde kavganın, savaşın ve hiçbir kötü davranışın olmadığı haram aylardandır.

ÜÇ AYLARDA YAPILACAK İBADETLER

Müslümanlar için büyük önem arz eden üç aylarda Peygamber Efendimiz daha çok ibadet etmiş, ibadetin artırılmasını ve haramlardan sakınılmasını istemiştir. Üç aylar girdiği zaman Hz. Peygamber (sav) şöyle dua ederdi; "Ey Allah'ım; Recep ve Şabanı bize mübarek kıl, bizi Ramazan'a kavuştur."

Hz. Peygamber (sav) başka bir hadis-i şeriflerinde "Recep Allah'ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazanda ümmetimin ayıdır." buyurarak bu ayların manevi feyzine işaret buyururlar.Dört kıymetli aydan biridir. Bir âyet-i kerime meali:

(Allah'ın gökleri ve yeri yarattığı günden beri, ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü, haram [hürmet edilen] aylardır. (Tevbe 36)

On bir ayın sultanı olan Ramazana hazırlık Recep ayının gelmesiyle başlar.

Tövbe kapılarının sonuna kadar aralandığı bu dönemler, istisnai dönemlerdir. Yolu düzeltmek, yanlışları örtmek için önümüze gelen bu fırsatı değerlendirmeliyiz.

ÜÇ AYLARDA KAÇ GÜN ORUÇ TUTULUR?

Hz. Peygamber, üç aylarda bol bol nafile oruç tutardı. İbn Abbas şöyle anlatır: "Efendimiz, Recep ayında o kadar çok oruç tutardı ki hiç iftar etmeyecek sanırdık. Bazen de Recep ayında oruca o kadar ara verirdi ki hiç tutmayacak sanırdık."

Üç aylarda kaç gün oruç tutulur sorusunun kesin bir cevabı olmamakla beraber Recep ayının ilk gününde tutulacak oruçla ilgili şöyle bir hadis-i şerif bulunur:

"Receb-i Şerif'in birinci gününde oruç tutmak üç senelik, ikinci gününde oruçlu olmak iki senelik ve yine üçüncü gününde oruçlu bulunmak bir senelik küçük günahlara kefaret olur. Bunlardan sonra her günü bir aylık küçük günahların af ve mağfiretine vesile olur."

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN