Arama

  • Anasayfa
  • Galeri
  • Yaşam
  • Teknoloji bağımlılığı nedir? Teknoloji bağımlılığının belirtileri nelerdir? Teknolojiyle gelen yeni hastalıklar nelerdir?

Teknoloji bağımlılığı nedir? Teknoloji bağımlılığının belirtileri nelerdir? Teknolojiyle gelen yeni hastalıklar nelerdir?

Sağlık hayatımızın en önemli unsuru… Bir baş ağrısında bile günlük rutinimiz değişir, hayatımızda gözle görülür bir yavaşlama olur. Tıp geliştikçe birçok hastalığın çözümü bulunmuş olsa da zaman ve teknoloji yeni hastalıkları doğurmaya devam ediyor. Bunlardan bir tanesi de tüm dünyayı ve özellikle çocuklarla gençleri kendisine hapseden bir tür. Teknoloji bağımlılığı. Teknoloji bağımlılığı nedir? Teknoloji bağımlılığının belirtileri nelerdir? Teknoloji bağımlılığı için aileler neler yapmalı? Teknolojiyle gelen yeni hastalıklar nelerdir?

"Bağlan ama bağımlı olma"

  • 1
  • 36
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI NEDİR?
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI NEDİR?

İnternet ve teknoloji bağımlılığı diğer bağımlılıklarda olduğu gibi kişinin bağımlısı olduğu teknolojik ürüne ulaşamadığında yoksunluk yaşadığı bir durum olarak tanımlanır.

  • 2
  • 36
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞINA NEDEN OLAN FAKTÖRLER NELERDİR?
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞINA NEDEN OLAN FAKTÖRLER NELERDİR?

Zihin sağlığı geçmişi

Araştırmalara göre teknoloji bağımlılığı anksiyete, depresyon, sosyal fobi ve uyku problemleri çeken kişilerde daha sık görülüyor. Aynı kurumun elde ettiği bir diğer verilere göre; materyalist kişiler bu alışkanlıklarını teknolojiyle sürdürdüklerinde internet alışverişlerine karşı bağımlı bireylere dönüşebiliyorlar.

Kişilik

Sosyal ilişkiler konusunda başarısız ve çekingen bireyler, teknolojinin sunduğu avantajlardan faydalanmayı daha az korkutucu kabul ediyor. Bu kişiler için internet ve sosyal medya insanlardan bir kaçış biçimi olurken, anonim olarak bir topluluğa tehdit edilmeden dahil edilme şansı sunuyor.

Çevre

İş stresi ve kişisel hayatta yaşanan olaylar insanları teknoloji bağımlığına sürükleyebiliyor. İş hayatında başarısız bir kariyere sahip olmak, stres seviyesini düşürmek için kişileri internete sevk ediyor. ABD'de bu konu üzerine yapılan bir araştırmanın sonucu olarak yetişkinlerin yüzde 58'inin akıllı telefonu olduğu ve gençlerin yüzde 37'sinin teknoloji bağımlılığına aday olduğu kayda düşülüyor.

  • 5
  • 36
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

İnternet kullanım süresi sona erdiğinde bir sonraki kullanımın ne zaman olacağı ve neler yapılacağını merak etme.

Doyum noktasına ulaşmak için her seferinde internet veya teknolojiyle daha çok vakit geçirmek gerektiğini hissetmek.

İnternet veya teknoloji kullanımını azaltmaya veya durdurmaya çalışırken kişinin kendisini huzursuz, karamsar, depresif veya sinirli hissetmesi.

Aslen hedeflenenden daha uzun süre dijital aygıtları kullanmak.

Teknolojiyi problemlerden kaçmak ya da çaresizlik, suçluluk, endişe ya da depresyon duygularını hafifletmek için bir yöntem olarak kullanmak.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN