Arama

Çocuklarda antibiyotik kullanımı nasıl olmalı?

İnsan vücudu yapısı gereği belli bir bağışıklık sistemi ile doğar. Ancak bazı etmenler sonucu bu sistemi zayıflar ve hasta olur. Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ve insan sağlığı açısından çok büyük öneme sahip ilaçlardır. Kelime anlamı ile "antibiyotik" terimi, "hayata karşı" demektir. Buna rağmen gereksiz durumlarda kullanılması faydadan çok zarar verir. Özellikle çocuklarda antibiyotik kullanımı nasıl olmalı? Sizler için derledik...

  • 1
  • 58
Enfeksiyonlara karşı en etkili yöntem
Enfeksiyonlara karşı en etkili yöntem

Antibiyotiklerin bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisinde enfeksiyonlarla mücadelede en güçlü silahtır ancak antibiyotiklerin ölümlere yol açan çok önemli hastalıkların tedavilerinde kullanılması ile enfeksiyonlarda azalma olmuş ve bu da insan ömrünün uzamasına önemli katkı sağlamıştır. Günümüzde farklı şekilde ve çok sayıda antibiyotik bulunmaktadır. Bunlar, her mikroorganizma için farklı seçenekler olarak kullanılmaktadır. Bu önemli silahın yanlış ve gereksiz kullanımı, insan sağlığına yarardan çok zarar vermektedir.

  • 2
  • 58
Doktora danışmadan antibiyotik kullanmayın
Doktora danışmadan antibiyotik kullanmayın

Çocuklarda 6 ay-2 yaş arasında yılda ortalama 5-8 kez görülebilen üst solunum yolu enfeksiyonlarının (ÜSYE); burun akıntısı, hafif ateş, öksürük belirtileri ile ortaya çıkar ve bunlar % 80-90 oranında virüs kaynaklıdır. Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi çocuklarda sıklıkla görülen hastalıkların tedavisinde antibiyotik kullanımı gereksiz bir tedavi yöntemidir.

Çocuklarda oluşan "ÜSYE'de destek tedavi ve ateşin düşürülmesi genellikle yeterlidir. Antibiyotikler daha çok orta kulak enfeksiyonu, bazı boğaz enfeksiyonları, zatürre, sinüzit ve idrar yolu enfeksiyonu gibi durumlarda kullanılmaktadır. Çocuklarda hastalık etkeninin bakteri olduğu kuvvetle düşünüldüğü veya kanıtlandığı durumlar ve doktor önerisi ile antibiyotik başlanmalıdır. Gribal enfeksiyonlarda antibiyotik kullanımına gerek yoktur.

  • 4
  • 58
Hastalık hangi aşamadayken ve ne zaman antibiyotik kullanılmalı?
Hastalık hangi aşamadayken ve ne zaman antibiyotik kullanılmalı?

Viral enfeksiyonlar sırasında vücut direnci düştüğü için bazen üzerine ikincil bakteriyel enfeksiyonlar gelişebilir, bu gibi durumlarda hasta yakın takip edilerek gerektiğinde antibiyotiğe başlanabilir.

  • 5
  • 58
Gereksiz antibiyotik kullanımı zararlıdır
Gereksiz antibiyotik kullanımı zararlıdır

Antibiyotikler kontrolsüz kullanıldığında; antibiyotik direncine, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının bozulmasına, işitme problemlerine, ekonomik maliyete ve önemli yan etkilere yol açabilir. Aynı zamanda vücuttaki yararlı bakterilerin yok edilmesine neden olarak bağışıklık sistemine de zarar verir. Antibiyotik direnci, ilacın tedavi edici özelliklerini kaybetmesine ve yeni ilaçların üretilmesi ihtiyacına zemin hazırlar.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN