Arama

20 maddede orucun vücuda faydaları

On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif'in ilk günlerini yaşıyoruz. İslam alimleri, tarih boyunca orucun faydalarına değindiler. Bilim dünyası ise oruç konusundaki tartışmaların daima odak noktası oldu. Özellikle diyet uzmanları tarafından oruç, sıkı bir şekilde eleştirilse de bilim insanlarının araştırmaları, orucun vücuda oldukça faydalı olduğunu ortaya koyuyor. Fikriyat olarak, Ramazan ayı vesilesiyle orucun vücuda faydalarını sizler için derledik.

RAMAZAN’IN FARZ İBADETİ: ORUÇ

Oruç, biz Müslümanlara mübarek ay Ramazan-ı Şerif boyunca farz kılındı.

Kitap, sünnet ve icmâ ile sabit olan bu farz ibadetin, Ramazan dışında da uygulanması Peygamberimiz (sav) tarafından tavsiye edildi.

İSLAM ALİMLERİ ORUCUN FAYDALI OLDUĞUNU VURGULADILAR

İslam âlimleri tarih boyunca, hem geçmişten gelen hem de gözlemledikleri özellikleri ile orucun faydalarına değindiler. Bilim dünyası ise, oruç konusunda tartışmaların daima odağı oldu.

Özellikle diyet uzmanları tarafından oruç, sıkı bir şekilde eleştirilse de, bilim insanlarının araştırmaları orucun vücuda oldukça faydalı olduğunu kanıtladı.

ORUÇ İÇİN ÖVGÜ DOLU SÖZLER SÖYLÜYORLAR

Farklı dinlerdeki bilim insanları, orucun insan vücuduna büyük yararları olduğunu vurgulayarak, oruç için övgü dolu sözler söylüyorlar.

O araştırmalardan birinin sahibi, Fransız Profesör Pier Mulen.

VÜCUT, YILDA BİR AY BOYUNCA DİNLENİYOR

Prof. Pier Mulen, oruç hakkında hayli ibret verici bilgilere değiniyor:

"İslam dünyasının en yararlı kurumlarından biri oruçtur. Oruç, bedenin hem fiziksel hem ruhsal dinlenişidir. Dokuları temizler, birikmiş toksinleri, zehirleri atar. Müslümanlar böylece her yıl bir ay bedenlerini dinlendirirler.

Hristiyan dininde orucun olmaması büyük bir kayıptır. Aslında insanların her hafta bir gün oruç tutmaları, başka bir deyimle diyet etmeleri ve sadece meyve suyu içmelerinde büyük yarar var. Böylece vücut, doku ve organlardaki zehirleri atar, beden dinçleşir."

ORUCUN FAYDALARINI KANITLAYARAK NOBEL KAZANDI

Japon biyolog ve bilim insanı Yoshinori Ohsumi, orucun insan sağlığı açısından oldukça iyi olduğunu bilimsel olarak ispat etti.

Yoshinori Ohsumi, bu alandaki çalışmalarıyla 2016 Nobel Tıp Ödülü kazandı.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN