Arama

Uzayda yolculuk temalı 20 film

Uzun yıllardır uzayın gizemini ve keşfedilmemiş yerlerini araştıran insanoğlu için, dış dünyalara ait uzaylıları konu alan filmler, izleyenlerin ufkunu genişletmeyi başarıyorlar. Sizler için konuları ve görselleriyle bu başarıya ulaşan uzay temalı 20 filmi listeledik.

  • 1
  • 20
Yıldızlararası / Interstellar
Yıldızlararası / Interstellar

IMDb: 8,6

Christopher Nolan imzalı bu Oscar ödüllü yapım, beyin yakan konusunun dışında; Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Matt Damon ve Michael Caine gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da hayranlık uyandırıyor. Bilimkurgunun yanı sıra dramatik öğeler de içeren filmin senaryosu Fizikçi Kip S. Thorne'nun evrendeki 'Solucan Delikleri' teorisinden ilham alıyor.

Yıldızlararası'nda, teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı bir zekâya sahiptir. Geçmişte bıraktığı bilim insanı kariyerini özleyen Cooper'ın karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir.

Vizyon tarihi 7 Kasım 2014 (2s 49dk)
Yönetmen Christopher Nolan
Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine
Tür Bilimkurgu, Dram
Ülke ABD, İngiltere

  • 2
  • 20
E.T. The Extra-Terrestrial
E.T. The Extra-Terrestrial

E.T., 1982 yapımı bilim kurgu filmi. Yönetmenliğini Steven Spielberg'ün yaptığı filmin senaryosu Melissa Mathison tarafından yazıldı. Filmin başrollerinde Henry Thomas, Robert MacNaughton, Drew Barrymore, Dee Wallace ve Peter Coyote var.

Meraklı bir uzaylı grubu, ziyaret etmek ve meraklarını gidermek üzere dünyaya gelirler. Geri dönüşleri esnasında aralarından bir kişiyi memleketlerine döndürmeyi unuturlar. 3 milyon yılı uzaktan gelen bu sevimli yaratık korku içerisinde, hiç tanımadığı bir yerde tek başına kalmıştır. Elliot isimli, 10 yaşlarında bir çocuk, yapayalnız olan bu yaratığı sahiplenip evine götürmeye karar verir. Elliot, sadece E.T'yi tanırken değil; önyargıları yıkmaya çabalarken de büyük bir efor sarf edecektir.

Vizyon tarihi 7 Haziran 2002 (2s 0dk)
Yönetmen Steven Spielberg
Oyuncular: Henry Thomas, Drew Barrymore, Dee Wallace
Tür Bilimkurgu, Aile, Macera
Ülke ABD

  • 3
  • 20
2001: Uzay Macerası / 2001: A Space Odyssey
2001: Uzay Macerası / 2001: A Space Odyssey

IMDb:

Stanley Kubrick tarafından çekilen başyapıt. Anlaşılması güç bir film olması dışında Ay ve Jüpiter'e yolculuk gibi olağanüstü sahnelere sahiptir, çekildiği yıla göre görsel yanı da oldukça güçlüdür. 2001: Uzay Macerası'nda bir grup primat ıssız bir yerde yemek için kavga etmektedirler. Kavgaları, aniden yanıbaşlarında beliren esrarengiz siyah bir taş sebebiyle bölünür. Aniden beliren bu taş, primatların ilk defa alet kullanmasını sağlayacak bir güce sahiptir. Ve böylece evrimin en önemli adımlarından biri olan akıl kullanımı başlamış, insanların şafağı gelmiştir.

2001 kuşkusuz, insanı hayvanlardan ayıran en büyük adımın zekânın ortaya çıkması olarak tanımlar ve binlercesinin yanısıra şu soruyu sorar: "Bir sonraki ayrım noktası ne? Evrimin bir sonraki basamağı hangisi? İlkini başlatan dış bir güç müydü? Eğer öyleyse bu kez bizi ne bekliyor?"

Süre 2s 21dk
Yönetmen Stanley Kubrick
Oyuncular: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester
Tür Bilimkurgu
Ülke ABD, İngiltere

  • 4
  • 20
Dünyalar Savaşı / War of the Worlds
Dünyalar Savaşı / War of the Worlds

IMDb: 6,5

Dünyanın en zengin yönetmenleri listesinde George Lucas ile birlikte zirveyi paylaşan Steven Spielberg, 2005 yılına Dünyalar Savaşı (War of the Worlds) filmiyle damga vurmuştu. H. G. Wells romanının beyazperdeye uyarlanmış hali olan bu yapım; Tom Cruise, Dakota Fanning, Justin Chatwin ve Tim Robbins'ten oluşan oyuncu kadrosuyla da beğenilerin odak noktası haline gelmişti.

Hayatında kendisini mutlu hissetmeyen, işleri yolunda gitmeyen Ray Ferrier'in sorumlu olduğu bir ailesi vardır. Kazancı düşük ve yetersiz olmasına rağmen onların yaşamlarını sürdürmelerini sağlamaya çalışır. New Jersey'de yaşamaktadır. Bir gün üç ayaklı dev savaş araçları ile uzaylılar gelip dünyayı ele geçirirler. Kahramanımız ise kızını ve tüm ailesini korumak zorundadır. Orson Welles aracılığı ile radyo piyesi olarak da kullanılan ve Marslıların istilası diye insanlığı endişe girdabına sürükleyen bu kült bilim kurgu, H.G.Wells'in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Filmin bütçesi dev boyutlara ulaşmıştır. Yönetmenin Spielberg olması da cabası.

Vizyon tarihi 1 Temmuz 2005 (1s 52dk)
Yönetmen Steven Spielberg
Oyuncular: Ty Simpkins, Tom Cruise, Dakota Fanning
Tür Fantastik, Dram, Bilimkurgu
Ülke ABD

  • 5
  • 20
İşaretler / The Signs
İşaretler / The Signs

IMDb: 6,7

The Signs Altıncı His ve Ölümsüz adlı filmleriyle Hollywood'un en dikkat çekici yönetmenlerinden biri haline gelen M. Night Shyamalan, önceki iki filminde olduğu gibi, doğaüstü olayların normal insanlar üzerindeki etkisini çok başarılı bir şekilde seyirciye sunuyor. Altıncı His ve Ölümsüz gibi eserleriyle tüm Amerika'nın dikkatini üzerine çeken Shyamalan, bu kez dünya dışı varlıkların mitini odağına alıyor.

Graham Hess, geçmişinde oldukça kötü olaylar yaşamış olan ve inancını yitirmiş olan eski bir rahiptir. Kendi halindeki kardeşi ve çok sevdiği kızı ile beraber sıradan bir çiftçi olan Hess'in hayatı, tarlasında oluşan kocaman işaretlerden sonra değişecektir. Kısa bir süre sonra bu işaretlerin yalnızca kendi tarlalarında oluşmadığını anlarlar. Bu dünyadan olmayan bir şeyler kapılarına dayanmıştır.

Vizyon tarihi 18 Ekim 2002 (1s 45dk)
Yönetmen M. Night Shyamalan
Oyuncular: Mel Gibson, Joaquin Phoenix, Rory Culkin
Tür Fantastik, Dram, Bilimkurgu
Ülke ABD

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN