Arama

Tarihin gerçek hikayelerini konu edinen 15 film

Yaşanılan dönemi ve atmosferi yansıtmak anlamında önemli bir rol oynayan dönem filmleri, tarihe ışık tutan bir nitelik taşır. Her ne kadar kurgu üzerine kurulu olsalar da oyuncu kadroları ve senaryoları ile o dönemlerde yaşanılanların gerçeklik payını barındırarak izleyiciye verir. Bu anlamda dönem filmlerini diğer filmlerden ayıran özellik; eskimemeleri ve izleyiciyi sıkmamalarıdır. Sizler için tarihe ışık tutmuş, gerçek hikâyeleri konu edinen 15 filmi derledik.

  • 1
  • 15
Schindler’s List-Schindler’in Listesi (1993)
Schindler’s List-Schindler’in Listesi (1993)

IMDb 8.9

Schindler'in Listesi filminin özeti:

Film, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya'da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi'nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Gerçek bir hayat hikâyesinden uyarlanan film, ünlü yönetmen Steven Spielberg'in en önemli yapıtları arasında sayılan ve ona Oscar kazandıran bir yapımdır. Film, 1994 yılında 12 dalda Oscar'a aday olmuş ve 7 dalda ödül kazanmıştı. Filmin kazandığı Oscar'lar şöyle: En İyi Film, Yönetim, Kurgu, Sanat Yönetimi, Görüntü, Özgün Müzik ve Senaryo Uyarlaması.

Süre 3s 15dk
Yönetmen Steven Spielberg
Oyuncular: Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes
Tür Tarihi, Savaş filmi
Ülke ABD

  • 2
  • 15
Saving Private Ryan-Er Ryan'ı Kurtarmak (1998)
Saving Private Ryan-Er Ryan'ı Kurtarmak (1998)

IMDb 8.6

Er Ryan'ı Kurtarmak filminin özeti:

Dört çocuk annesi bir annenin İkinci Dünya Savaşı'nda kaybettiği üç oğlunun ardından fazlasıyla yaralanmıştır. Şimdi tek dileği hayatta kalan tek oğlunun savaştan sağ salim dönmesidir. Yakarışları karşılık bulur ve Başkan tarafından verilen bir emirle James Ryan'ın ne pahasına olursa olsun bu savaştan sağ çıkması sağlanacaktır. Normandiya çıkarmasının yapıldığı gün, sekiz kişilik bir asker birliği farklı bir göreve, Ryan'ı kurtarma görevine atanır. Ancak yüzbaşı John Miller tarafından yönetilen bu birim, can pazarının yaşandığı bu zorlu ortamda hakikatli bir yaşam mücadelesine atılacak; tek bir adamı kurtarmak için sekiz kişinin hayatının tehlikeye atılmasının meşruluğunu sorgulayacaktır.

Vizyon tarihi 11 Eylül 1998 (2s 43dk)
Yönetmen Steven Spielberg
Oyuncular: Ryan Hurst, Tom Hanks, Tom Sizemore
Tür Savaş filmi, Dram
Ülke ABD

  • 3
  • 15
Braveheart-Cesur Yürek (1995)
Braveheart-Cesur Yürek (1995)

IMDb 8.4

Cesur Yürek filminin özeti:

Yaşanan büyük acılar sonrası yeniden memleketi olan İskoçya'ya dönen William Wallace'ın asıl amacı çiftçilik yaparak sakin bir hayat sürmektir. Çocukluk aşkıyla karşılaştığında bunun onu dipsiz bir uçuruma iteceğinin farkında değildir. Bir gün İngiliz askerleri, William'ın çocukluk aşkı olan Murron'a tecavüz etmeye çabalarlar. William, onu kurtarır; ancak bu Murron'un ölümüne ve bir dönemin değişimine sebebiyet verecektir.

Mel Gibson'ın ünlü İskoç halk kahramanı William Wallace'ı hem canlandırdığı hem de yönettiği filmi kısa sürede bir fenomene dönüşmüştü.

Süre 2s 45dk
Yönetmen Mel Gibson
Oyuncular: Mel Gibson, Sophie Marceau, Catherine McCormack
Tür Biyografik, Dram
Ülke ABD

  • 4
  • 15
La grande guerra-Büyük Savaş (1959)
La grande guerra-Büyük Savaş (1959)

IMDb 8.3

Büyük Savaş filminin özeti:

Zekâlarını ön saflardan uzak durmak için kullanarak görevden kaçan iki asker, Giovanni Busacca ve Oreste Jacovacci, Birinci Dünya Savaşı devam ederken kasabadaki kadınlarla günlerini gün ediyorlar. Bölüklerinin savaşta tamamen ortadan kaldırıldığını öğrenen iki asker görev bilinci kazanıp cepheye dönüyor ama Avusturyalıların eline düşüyorlar. Arkadaşlarına ihanet etmek yerine onurlu bir ölümü seçiyorlar. Görevden kaçmakta usta ama sapına kadar cesur iki isteksiz İtalyan askerinin deneyimlerini anlatan Büyük Savaş, küçük komediden büyük drama yöneliyor. İki geveze asker rolündeki Vittorio Gassman ve Alberto Sordi'nin gürültülü komikliklerinin ardından, savaş karşıtı duygular yüzeye çıkıyor.

Süre: 137dk
Yönetmen: Mario Monicelli
Tür: Dram , Komedi , Savaş
Ülke: İtalya , Fransa

  • 5
  • 15
Full Metal Jacket (1987)
Full Metal Jacket (1987)

IMDb 8.3

Full Metal Jacket filminin özeti:

Bir grup acemi asker kendilerini nasıl bir eğitimin beklediğinden ve nasıl bir işin içine girdiklerinden habersiz bir biçimde üslerinin önünde dikilmektedirler. Askerlik ve savaş kavramlarının ciddiyetlerini fark etmeleri için savaşa gitmeleri gerekmeyecektir. İlk bölümünde savaş için antrenman yapan bir grup deniz piyadesinin Parris Island'da edindiği tecrübelere odaklanan Full Metal Jacket ani bir geçişle savaşın en ağır biçimde cereyan ettiği tarihlere taşıyor seyircisini.

Full Metal Jacket, fazlasıyla detaycı ve dokunaklı bir anlatımla askerlerin ve askerliğin, Vietnam savaşı esnasındaki zihnini peliküle döküyor.

Süre 1s 56dk
Yönetmen Stanley Kubrick
Oyuncular: Matthew Modine, Arliss Howard, Vincent D'Onofrio
Tür Savaş filmi, Dram
Ülke ABD, İngiltere

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN