Arama

Mutlaka izlemeniz gereken 20 komedi filmi

Sinema tarihinde ayrı bir yeri olan komedi filmleri, genellikle tüm zamanların en çok izlenen ya da en çok sevilen listelerinin başında gelir. Sizler için, dramla karışık, gülerken düşündüren 20 filmi listeledik.

  • 1
  • 20
Altına Hücum / The Gold Rush (Charlie Chaplin, 1925)
Altına Hücum / The Gold Rush (Charlie Chaplin, 1925)

Efsanevi sanat adamı Charlie Chaplin'in en önemli filmlerinde başı çeken yapıt, Chaplin'in kendisinin de en çok değer verdiği filmi olarak bilinir.

Altına Hücum, altın aramak için yola koyulan bir adamın hikayesini anlatıyor. Altın aramak için Klondike altın madenleri bölgesine giden 'The Tramp', burada çeşitli insanlık dramıyla ve zorluklarla karşılaşır. Kötü hava koşulları nedeniyle bir kulübede başka bir altın arayıcısı ve kaçak bir mahkûmla yolları kesişen Şarlo kısa zamanda trajik olaylara şahit olur. Bu esnada insanoğlunun hırslı ve maddi yönlerini hayretle keşfeden Şarlo, sonunda altın madenleri bölgesine eriştiğinde artık bir maden işçisi olmak istemediğine karar verir. Fakat macera bununla sınırlı değildir.

Süre 1s 36dk
Yönetmen Charles Chaplin
Oyuncular: Charles Chaplin, Mack Swain, Tom Murray
Tür Komedi
Ülke ABD

  • 2
  • 20
Şehir Işıkları / City Lights (Charlie Chaplin, 1931)
Şehir Işıkları / City Lights (Charlie Chaplin, 1931)

Şehir Işıkları, görme engelli genç bir kızla evsiz bir gencin hikayesini anlatıyor. Kör bir çiçekçiye aşık olan ve sokaklarda yaşayan iyi niyetli bir serseri, kıza kendisini varlıklı biri olarak tanıtır. Bir milyonerin hayatını kurtarmıştır ve onun kendisine yardım edeceğine güvenmektedir. Adamı ziyaret edip sevdiği kızın gözlerini ameliyat ettirebilecek kadar para ödünç alabileceğini düşünür. Ama zengin insanlar aslında ikiyüzlü bir yaşam sürmektedirler. Çoğu eleştirmene göre bu film Charlie Chaplin'in başyapıtı. Sesli sinemanın yeni yayılmaya başladığı bir dönemde, bu devrimi reddederek yine sessiz çektiği filminde, neredeyse tüm becerilerini konuşturuyor Chaplin.

Süre 1s 30dk
Yönetmen Charles Chaplin
Oyuncular: Charles Chaplin, Harry Myers, Al Ernest Garcia
Tür Dramatik komedi, Romantik
Ülke ABD

  • 3
  • 20
Sherlock Jr. (Buster Keaton, 1924)
Sherlock Jr. (Buster Keaton, 1924)

Sherlock Jr., Buster Keaton' ın yönettiği ve başrolde yer aldığı 1924, ABD yapımı sessiz bir komedi filmidir. Filmin senaryosu Clyde Bruckman, Jean Havez and Joseph A. Mitchell tarafından yazılmıştır. Başroldeki acemi dedektif rolündeki Keaton'a Kathryn McGuire, Joe Keaton ve Ward Crane gibi oyuncular eşlik eder.

Sherlock Jr., hırsızlıkla suçlanan bir gencin bir dedektif gibi olayı aydınlatmaya çalışmasını konu ediyor. Küçük bir sinemada çalışan makinist, güzeller güzeli bir kıza aşık olur. Ancak dişli bir rakibi vardır. Fakir makinist sevdiği kadına kalan son parasıyla bir kutu çikolata alır, yanında bir de alyans verir. Aynı anda rakibi 'local sheik' de kıza çikolata alır. Bu esnada kızın babasının değerli saati çalınır ve şüpheler direkt makinistte yoğunlaşır. Kızın evine bir daha girmesi yasaklanan makinist, o anda film boyunca sürecek olan bir rüya görmeye başlar. Makinist, rüyasında Sherlock Holmes gibi bir dedektif olmuştur ve bir hırsızlığı çözmek üzeredir.

Süre 45dk
Yönetmen Buster Keaton
Oyuncular: Buster Keaton, Joe Keaton, Kathryn McGaire
Tür Komedi
Ülke ABD

  • 4
  • 20
Büyük Diktatör / The Great Dictator (Charlie Chaplin, 1940)
Büyük Diktatör / The Great Dictator (Charlie Chaplin, 1940)

Büyük Diktatör, bir yanlışlık sonucu diktatör Adenoid Hynkel ile karıştırılan bir berberin hikâyesini anlatıyor. Fakir ama iyi niyetli Yahudi bir berber, bir gün bir karışıklık sonucunda diktatör Adenoid Hynkel ile karıştırılır. Bu büyük karışıklık sonucunda halk karşısında yaptığı konuşma ise herkesin hayatına dair birçok şeyin değişmesine yol açacaktır. Charlie Chaplin'in her zamanki derin ironisiyle faşizmi ve faşist toplum yapısını sert bir biçimde eleştirdiği The Great Dictator, aynı zamanda büyük ustanın ilk sesli filmi. Filmin aynı zamanda en iyi film ve erkek oyuncu dalları da dahil olmak üzere tam beş dalda Oscar adaylığı bulunuyor.

Süre 2s 6dk
Yönetmen Charles Chaplin
Oyuncular: Charles Chaplin, Jack Oakie, Paulette Goddard
Tür Komedi
Ülke ABD

  • 5
  • 20
To Be or Not To Be (Ernst Lubitsch, 1942)
To Be or Not To Be (Ernst Lubitsch, 1942)

İkinci Dünya Savaşı döneminde Alman işgali altında bulunan Polonya'da yaşam, Nazi'lere karşı olan herkes için oldukça zordur. Polonya'nın Nazi'lere direnişine çok ciddi şekilde zarar verebilecek bir casusun Alman'lara bilgi ulaştırmadan bir an evvel engellenmesi gerekmektedir. Joseph Tura ve karısı Maria'nın başını çektiği bir grup tiyatro oyuncusu, Nazi'lerle amansız bir mücadeleye girişirler.

Süre 1s 30dk
Yönetmen Ernst Lubitsch
Oyuncular: Carole Lombard, Jack Benny, Robert Stack
Tür Komedi
Ülke ABD

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN