Arama

Atatürk’ün görmediğiniz arşiv fotoğrafları

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 57 yıl süren yaşamında, yalnızca Türk milletinin Kurtuluş Savaşı'nı başarıyla yöneten bir komutanı olarak değil, aynı zamanda gerçekleştirdiği devrimlerle de dahi bir devlet adamı olarak tarihe geçti. Peki, Mustafa Kemal Atatürk nerede doğdu? Mustafa Kemal Atatürk nerede ölmüştür? Mustafa Kemal Atatürk kaç yaşında öldü? Mustafa Kemal Atatürk okuduğu okullar... Mustafa Kemal Atatürk fotoğrafları ve hayatı... Büyük Önder Atatürk'ü ebediyete irtihalinin 83'üncü yılında rahmetle anıyoruz.

Atatürk’ün görmediğiniz arşiv fotoğrafları

Atatürk, 1 Eylül 1925'te Şapka İnkılabı sonrası Kastamonu'dan Ankara'ya dönüşünde Hakimiyet-i Milliye (Ulus) Meydanı'nda... Kütahya Milletvekilleri Nuri Conker (sol 2), Cevdet Bey (sol 3), Refik Saydam (sağda), Yunus Nadi Abalıoğlu (Atatürk'ün arkasında), Recep Peker (Abalıoğlu'nun arkasında).

◾ Daha sonra İstanbul'a gelerek 1899'da girdiği Harp Okulunu 1902'de teğmen rütbesiyle bitiren Atatürk, Harp Akademisinden de 1905'te kurmay yüzbaşı rütbesiyle mezun oldu.

Atatürk’ün görmediğiniz arşiv fotoğrafları

Cumhurbaşkanı Atatürk, 1930'da Antalya Müzesi'nde görülüyor.

◾ Atatürk, kurmaylık stajı için, 1905'te Şam'da 5. Ordu emrine atandı. Suriye bölgesindeki üstün hizmetleri nedeniyle Beşinci Rütbe'den Mecidi Nişanı verilen Atatürk, 1907'de merkezi Makedonya'nın Manastır şehrinde bulunan 3. Ordu Karargahı'na atandı. Atatürk, 3. Ordu Karargahı'nın Selanik'teki kurmay şubesinde görevlendirildi.

Atatürk’ün görmediğiniz arşiv fotoğrafları

Atatürk, 1930 yılında tren penceresinde görülüyor.

◾ Mustafa Kemal Atatürk, Manastır ve Selanik'te görevliyken 1909'da İstanbul'daki 31 Mart Vakası'nı bastıran Hareket Ordusu'nda görev yaptı.

Atatürk’ün görmediğiniz arşiv fotoğrafları

Atatürk, İsmet (İnönü) ile birlikte 1922 yılında Konya Ilgın'da görülüyor.

◾ 1910'da Arnavutluk'taki isyanı bastırmak için düzenlenen harekatta da görevlendirilen Atatürk, İtalya'nın 1911'de Trablusgarp'a asker çıkarması üzerine Tobruk'a gönderildi.

  • 10
  • 60
Atatürk’ün görmediğiniz arşiv fotoğrafları

Atatürk, 1937 yılında yurt gezisinde görülüyor.

◾ Tobruk ve Derne'de Türk kuvvetlerini başarıyla yönettikten sonra binbaşı rütbesiyle 1912-1913 yıllarında Balkan Savaşı'na katılan Atatürk, Edirne'yi Bulgaristan'dan geri alan kolorduda görev yaptı.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN