Arama

 • Anasayfa
 • Galeri
 • İslam
 • Regaip Kandili’nde okunacak faziletli dualar... 2020 Regaip Kandili’nde hangi ibadetler yapılmalı?

Regaip Kandili’nde okunacak faziletli dualar... 2020 Regaip Kandili’nde hangi ibadetler yapılmalı?

Regaip Kandili, üç aylar içerisindeki ilk kandildir. Kandil zincirlerinin ilki olan Regaip, elde edilmesi arzu edilen değerler, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak ve onu elde etmek için çaba sarf etmek anlamlarına gelir. Peygamber Efendimiz, bazı mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye etmiştir. Peki, Regaip Kandili'nde hangi ibadetler yapılmalı? Regaip Kandili'nde okunacak dualar neler? Regaip kandili ibadeti nasıl yapılır? Regaip Kandili Kur'an'da geçiyor mu? İşte 2020 Regaip Kandili'nde yapılması gereken ibadetler ve okunması gereken dualar...

 • 1
 • 12
2020 REGAİP KANDİLİ NE ZAMAN İHYA EDİLECEK?
2020 REGAİP KANDİLİ NE ZAMAN İHYA EDİLECEK?

Regaip Kandili, Recep ayının ilk Cuma gecesi kutlanır. Bu yılda 2020 Regaip Kandili 27 Şubat Perşembe günü ihya edilecek.

Üç aylar içerisindeki ilk kandil olan Regaip; rahmetin, faziletin, bereketin ruhlara düşen ilk cemresidir.

REGAİP KANDİLİNDE ORUÇ TUTULUR MU?

 • 2
 • 12
REGAİP GECESİ NEDİR?
REGAİP GECESİ NEDİR?

İslam'a göre tüm vakitler değerli olsa da kandil ve bayram gibi mübarek günlerin kıymeti daha fazladır. Regaip Kandili de bu gecelerden biridir.

Regaip Kandili, "Çok lütuf ve ihsanla dolu, kıymetli ve değeri büyük, çok iyi değerlendirilmesi gereken gece" manası anlaşılır.

REGAİP KANDİLİ HANGİ GÜN?

 • 3
 • 12
REGAİP GECESİ HANGİ İBADETLER YAPILMALI?
REGAİP GECESİ HANGİ İBADETLER YAPILMALI?

Peygamberimiz, bazı mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye etmiştir. Fakat bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsetmemiştir.

İslam âlimleri arasında da Regaip gecelerinde dua etmek, tövbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi kutsal kabul ederek çeşitli ibadetlerle geçirmek kabul gördü.

REGAİP KANDİLİ İLE İLGİLİ HADİS VE AYETLER

Bu günlerde her Müslümanın yapması gereken belirli ve zorunlu görevler yoktur. Fakat mübarek gün ve geceleri hayatımıza çekidüzen vermek için fırsat olarak görmemiz gerekir.

Müslümanlar, bu geceleri bir vesile ederek kaza ve nafile namaz kılmalı, Kur'an-ı Kerim okunmalı, çeşitli hayır işleri yaprak Allah'a yakınlaşmalıdır.

 • 4
 • 12
ORUÇ TUTULMALI
ORUÇ TUTULMALI

Recep ayının ilk Cuma gecesine denk gelen Regaip Kandili'nde, yani Perşembe günü oruç tutulması tavsiye edilir. Bu oruç Perşembe ve Cuma olmak üzere 2 gün tutulacağı gibi sadece Cuma günü tutulmasını uygun görenler de vardır.

REGAİP KANDİLİNDE ÇEKİLECEK TESBİHLER

 • 5
 • 12
KAZA VE NAFİLE NAMAZ KILINMALI
KAZA VE NAFİLE NAMAZ KILINMALI

Mübarek gün ve gecelerde âlimler, namaz kılmanın önemine dikkat çeker. İslam âlimleri, kaza namazları ve nafile namaz kılınmasını tavsiye ederler.

Bir namazı vaktinde kılmaya eda, vaktinden sonra kılmaya kaza denir. Namaz belli vakitlerde yerine getirilmesi gereken bir farz olduğu için, bir mazeret olmaksızın tembellik ve ihmal yüzünden bile bile namazı vaktinde kılmayan kimse günahkâr olur. Hz. Peygamber, uyuyakalma ve unutmayı bir mazeret kabul etmiş ve bu iki sebepten biriyle bir namazın vaktinde kılınamaması durumunda, hatırlanıldığı vakit kılınmasını söylemiştir.

Nâfile, farz ve vâcip olan ibadet yerine getirildikten sonra, onlar dışında daha fazla sevap elde etme amacıyla yapılan ilâve ibadeti ifade eder.

EN GÜZEL KANDİL SÖZLERİ

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN