Arama

Üstün zekalı çocukları anlama ve hayata hazırlama kılavuzu

Çocuklarımız bizim en önemli eserimiz. Ancak aramızda normalinden biraz daha farklı çocuklara sahip olan ebeveynlerimiz de var. Dikkat edilmesi gereken husus ise bu cevheri işlemediğiniz takdirde körelip insanlar arasında yok olması. Ülkemizde yaklaşık olarak altı yüz elli bin adet üstün zekalı çocuğumuz var. Onları hayata hazırlarken de elbette belli başlı kuralları bilmek gerekiyor. Sizler için üstün zekalı çocukları keşfetme, anlama ve hayata hazırlama kılavuzu niteliğinde önemli bilgileri derledik.

  • 1
  • 40
Türkiye’nin üstün zeka tablosu
Türkiye’nin üstün zeka tablosu

Dünyada ve Türkiye'de üstün zekâ potansiyeli gösteren bireylerin sayısı, nüfusun %2-%3'ü olarak ifade ediliyor. Çocukların akademik başarılarından yola çıkarak Türkiye'deki üstün zekâlı çocuk sayısının ortalama 650 bin olduğu tahmin ediliyor. Elbette ki bu sadece tahmin. Sebebi de henüz bu güne kadar gerçek anlamda ve tam kapsamlı bir tarama testi yapılmamış olması.

  • 2
  • 40
Üstün zekalı çocuk kime denir?
Üstün zekalı çocuk kime denir?

Terimsel anlamıyla üstün zekâlı çocuk, "yüksek zihinsel, yaratıcı, sanat, liderlik kabiliyeti veya belirli akademik alanlarda yüksek performans gösteren çocuklardır. Yani üstün zekâlı bireyler, potansiyelini yaşıtlarından veya standartlarından daha iyi bir şekilde kullanabilen kişilerdir.

  • 3
  • 40
Üstün zekalı çocuklar nasıl anlaşılır?
Üstün zekalı çocuklar nasıl anlaşılır?

Üstün zekâlı çocukları normal çocuklardan ayıran birtakım biyolojik farklar bulunur. Bu çocukların beynindeki öğrenme yaşantısı da denilen sinaptik bağ oluşumları diğer çocuklara göre daha fazla ve etkindir. Üstün zekâlıların beynindeki nöronlar, biyokimyasal olarak daha çok görünür ve sonuç olarak gelişen bilgi işleme merkezi daha karmaşık düşünceleri işleyebilir. Yine, üstün zekâlıların beyninde daha fazla bilgi ve içgüdüsel düşünmeye yol gösteren, prefrontal korteks aktivitesi görülür.

İnsan beynindeki alfa dalga aktivitesi, üstün zekâlı çocuklarda normal çocuklara göre daha fazladır. Onlar sadece normal çocuklardan daha hızlı alfa dalga aktivitesine sahip olmakla kalmaz, bu dalgaları da daha uzun sürdürür. Bu da daha büyük kapasite bellek ve daha rahatlamış ve odaklanmış öğrenmeye olanak sağlar. Üstün zekalı çocuğun beyin ritmi daha sık ortaya çıkar ve bu durum da çocuktaki konsantrasyon, dikkat, araştırma ve soruşturmaya imkan vermek demektir.

  • 5
  • 40
Üstün zekalı çocukların ortak özellikleri nelerdir?
Üstün zekalı çocukların ortak özellikleri nelerdir?

Üstün zekâlı çocukların ortaya çıkarılması kadar onların özel yöntemlerle geliştirilmesi ve yönlendirilmesi de bir hak ve ihtiyaç olarak kabul edilmelidir. Özellikle gelişmiş ülkeler bu meseleye oldukça önem verir. Gelişmiş halkların üstün zekâlı çocuklar için her yıl milyonlarca para harcamaları, yüzlerce kitap, binlerce makale ve onlarca dergi çıkarmaları tüm toplumları bu konuda düşünmeye davet etmelidir. Çünkü üstün zekâlı çocuklar, sahip oldukları üstün özellikleriyle iyi bir çevrede yaşar ve güçlü bir eğitim görürlerse yıllar sonra o toplumların dâhisi olarak karşımıza çıkacaktır.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN