Arama

Anne ve babaların okuması gereken kitaplar

Bir çocuğun anne karnındayken ebeveynleriyle iletişimi başlar. Doğduğu andan itibaren ailesiyle kurduğu bağ güçlenir, hayatın büyük bir kısmını onlardan edindiği bilgilerle devam ettirir. Çocuğun yetişkinliğine kadar kişiliğinden eğitimine yaşam tarzından düşünce dünyasına etki eden anne ve babalar için yazılmış birçok kitap onlara kılavuz niteliği taşıyor. İşte, anne ve babaların çocuk yetiştirmek üzere okuması gereken kitaplar...

  • 1
  • 28
Küçük Ağaç'ın Eğitimi / Forrest Carter
Küçük Ağaç'ın Eğitimi / Forrest Carter

Klasikleşmeye aday, çağdaş bir anlatıyla hüzünlenmek, coşmak, duyarlığınızı çoğaltmak; yitirilen insani değerlerin önünüze bir bir serildiğini ve damarlarınızdaki kanın zapt edilmez biçimde kaynaştığını duyumsamak ister misiniz? Heidi'den Küçük Prens'e Anna Frank'tan Martı'ya Şeker Portakalı'ndan, Kardelen'e çocuk duyarlılığının insanları nasıl sevecenlikle ve sevgiyle doldurarak sarstığına tanıklık ettiniz mi?

Öyleyse, hüzünlenmeye, coşmaya, sevgiyle dolmaya ve sarsılmaya bir kez daha hazırlanın. Çünkü insanın özgürlük arayışının yeni bir simgesi olarak kabul edeceğiniz çağdaş bir insan destanını okuyacaksınız: Küçük Ağaç'ın Eğitimini. Körleştirilen, duyarsızlaştırılan bir dünyada, insani duyarlığın görkemli direnişini okuyacağınız Küçük Ağaç'ın Eğitimi ile yaşamı okumanın ve okuyarak yaşamanın keyfini çıkaracaksınız.

Öner Yağcı, insani duyarlılığın görkemli direnişi. Küçük Ağaç'ın Eğitimi, insana kendisiyle, çevresiyle ve bütün evrenle dost ve barışık olmayı öğreten bir hayat hikâyesi... İlişkilerin yüzeyselleştiği, algılamanın mekanikleştiği, kalabalıkların bunalttığı, niceliğin egemen olduğu dünyamızda, sevgiyi, duyarlılığı, dürüstlüğü, samimiyeti Kızılderili mantığıyla işleyen muhteşem bir kitap.

Kitabı incelemek veya satın almak için tıklayınız…

  • 2
  • 28
Çavdar Tarlasında Çocuklar / Jerome David Salinger
Çavdar Tarlasında Çocuklar / Jerome David Salinger

Pek çok insanın hakkında konuştuğum için üzgünüm. Bildiğim tek şey; size anlattığım herkesi biraz özlüyorum. Bizim Stradlater'ı ve Ackley'i bile, sözgelimi. Sanırım o lanet Maurice'i bile özlüyorum. Sakın kimseye bir şey anlatmayın. Herkesi özlemeye başlıyorsunuz sonra.

Çavdar Tarlasında Çocuklar, Salinger'ın tek romanı. Ergenlik çağının içinde, yetişkin dünyanın düzenine karşı isyankar bir çocuğun, bir Noel öncesi başına gelenler... Bu sürecin bir psikiyatri kliniğinde noktalanışı. Holden Caulfield'in masumiyet arayışının iç burkucu romanı. Belki de Salinger'ın.

Kitabı incelemek veya satın almak için tıklayınız…

  • 3
  • 28
Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili / Gary Chapman, Ross Campbell
Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili / Gary Chapman, Ross Campbell

Çocuğunuz sevildiğini hissediyor mu?

Çocuğunuz bazen dikkatinizi çekmek için çırpınırken neden başka zamanlarda sizi tamamen yok sayıyor? Neden bir gün sevgi ve minnet doluyken başka bir gün büsbütün kayıtsız görünüyor? Tavır. Davranış. Gelişim. Her şey sizin çocuğunuzla aranızda kurulan ilişkiye bağlı. Çocuklar sevildiklerini hissettiklerinde en iyisini yapmaya çalışırlar. Fakat çocuğunuzun sevildiğini gerçekten hissettiğinden nasıl emin olabilirsiniz?

Her çocuğun sevgi dili farklıdır ve sizin sevgi diliniz çocuğunuzunkiyle taban tabana zıt olabilir. Çocuğunuzun baskın sevgi dilini keşfedin ve onun duygularında ve davranışında yansımasını görebileceğiniz koşulsuz sevgi, saygı, minnet ve sorumluluk hislerini etkin bir şekilde aktarabilmek için neler yapabileceğinizi öğrenin.

Kitabı incelemek veya satın almak için tıklayınız…

  • 4
  • 28
Anne, Baba ve Eğitimciler İçin Çocuk Psikiyatrisi / Mücahit Öztürk
Anne, Baba ve Eğitimciler İçin Çocuk Psikiyatrisi / Mücahit Öztürk

Çocuklarımızın bedensel ihtiyaçlarını giderme konusunda var olan hassasiyetimizi onların duygu dünyalarını anlamada gösterebiliyor muyuz? Kılık kıyafetleri, süslenmeleri, güzel görünmeleri için sarf ettiğimiz çabanın yarısını onları anlamak için sarf etmediğimiz bir gerçek.

Oysa çocuklukta yaşadıklarımızın bizleri ömür boyu bırakmayan kişiliğimizin önemli bir parçasını oluşturduğunu biliyoruz. Çocuklarla ilgili bazı ön yargılarımızı tekrar gözden geçirmek ve bu noktada tüm geleneksel çocuk yetiştirme biçimlerimizi yeniden sorgulamak zorundayız. Bizlerin nasıl yetiştirildiği ve nasıl terbiye edildiğimiz gerçeğini bir yana bırakıp yirmi birinci yüzyıl çocuklarının nasıl yetiştirileceğini ve nasıl terbiye edileceği gerçeğine kafa yormalıyız.

Kitabı incelemek veya satın almak için tıklayınız…

  • 5
  • 28
Çocuk Yetiştirme Rehberi / Jesper Juul
Çocuk Yetiştirme Rehberi / Jesper Juul

Çocuklarımıza davranış şeklimiz dünyanın geleceğini belirleyecek. Tarihi bir dönüm noktasındayız. Birçok farklı toplum içerisinde iki yüzyıldan uzun bit süredir aile yaşamının temellerini oluşturan değerler bir çözülme ve dönüşme sürecine giriyor.

Hangi değişimin, nerede, ne hızda gerçekleştiği farklılık gösterse de nedeni genellikle aynı. Hiyerarşiye dayanan otoriter aile tipi yok oluyor ve dünya haritası birçok farklı aile tipiyle yeniden oluşuyor. Bazıları eski güzel günleri geri getirmek için birtakım girişimlerde bulunurken bazıları da bir arada yaşamanın yeni ve çok daha verimli yollarını deneyimliyor.

Zihinsel sağlık açısından bakacak olursak bu değişime kucak açmamak için hiçbir neden yok. Çocuklarımıza davranış şeklimiz dünyanın geleceğini belirleyecek. Bunun farkında olarak neyin doğru neyin yanlış olduğuna dair kanılarımızı yeniden gözden geçirip sorgulamamız gerekiyor.

Kitabı incelemek veya satın almak için tıklayınız…

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN