Arama

Yaşar Kemal ve Abidin Dino'nun bilinmeyen eseri

Sanat, insanın özünden doğar, sanatçının yaşadığı memleketten beslenir. Aynı toprağın sanatları da birbirleriyle göbek bağıyla bağlıdır. Halk kültürümüzü tüm yönleriyle eserlerine yansıtmış Yaşar Kemal ve ünlü ressamlarımızdan Abidin Dino da ortak bir çalışmayla karşımıza çıkıyorlar. İşte, Yaşar Kemal'in önemli eserlerinden Ağrı Dağı Efsanesi ve Abidin Dino'nun çizimleri…

  • 1
  • 13
ABİDİN DİNO’NUN ÇİZİMLERİYLE AĞRI DAĞI EFSANESİ
ABİDİN DİNO’NUN ÇİZİMLERİYLE AĞRI DAĞI EFSANESİ

-Sofinin zindandaki hali-

Yaşar Kemal, çocukluğundan beri gerek halk şiiri gerek halk anlatıları ile iç içe olmuş bir romancımızdır. Küçük yaşlardan itibaren âşıklardan hikâye ve destanlar dinlemiştir. Yazarın edindiği bu birikimin romancılığında da etkileri bulunur. Yaşar Kemal'in romancılığını ele alanlar, hâliyle yazarın eserlerindeki Halk edebiyatı ürünlerinin ve anlatı geleneğinin kurmaca yansımalarını, motiflerini rahatlıkla görebilirler. Bu romanlardan bir tanesi de Ağrı Dağı Efsanesi'

-Demirci Hüso'nun demir dövmesi-

Ağrı Dağı Efsanesi, Yaşar Kemal tarafından yazılmış destansı romanlardandır. İlk basımı 1970 yılında yapılan kitap, bir aşk olayından yola çıkarak ve bu simgesel tema içerisinde baskı karşısında halkın dayanışma gücünü anlatır.

-Demirci Hüso'nun huzura gelip her şeyi Paşaya söylemesi-

Roman, Ağrı Dağı'nda bulunan dağ köylerinden birinde yaşayan Ahmet ve oranın yöneticisi olan Mahmut Han'ın kızı olan Gülbahar arasındaki aşkı ile sevdalıların kavuşmak için yaptıklarını anlatır.

-Gökteki yıldızdan daha çok kalabalığın Paşa sarayını sarması-

Romanda öne çıkan diğer unsurlar kaval ve Mahmut Han'ın güneş simgeli eğeri olan atıdır. Destanın geçtiği dönemde yaşamış halk kültürüne ve annelerine yer verilir. Bunların dışında romanın anlattığı destanın karakterleri üzerinden insan psikolojisini irdeler.

Gülbahar ve Ahmet'in bütün belalardan kurtulup Ağrı Dağı'na dönmeleri-

"Ağrı Dağının doruğuna yakın bir yerlerde, güneybatı yamacında bir göl vardır, adına Küp Gölü derler. Bir harman yeri büyüklüğündedir göl. Som mavi bir sudur. Kuyu gibi. Kırmızı, keskin ışıltılı kayalıkların dibindedir. Her yıl bahar gözünü açar açmaz Ağrı Dağının tekmil çobanları gölün kıyısına gelirler, güneş damgalı kepeneklerini bakır toprağın üzerinde serip gölün kıyısında sıralanırlar, kavallarını çıkarıp doğan günle birlikte Ağrı Dağının Öfkesi'ni gün batımına kadar birlikte çalarlar.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN