Arama

Yapay zeka hakkında 10 kitap 10 alıntı

Bilim insanlarının büyük bir çoğunluğunun, yapay zekaya sahip bir bilgisayarın 2050'ye kadar "çok satanlar" listesine girecek bir roman yazmayı başaracağına inandığını biliyor muydunuz? Peki, yapay zekalar, izin verdiğimiz ölçüde mi hayatımızda kalacak yoksa bilinç kazanarak "Her" filmindeki Samantha karakteri gibi insanlar arasında yerini mi alacak? Yapay zekayı daha iyi anlamak adına 10 kitap ve 10 alıntıyı derledik.

  • 1
  • 20
Hayatımızdaki Algoritmalar - Brian Christian, Tom Griffiths
Hayatımızdaki Algoritmalar - Brian Christian, Tom Griffiths

Hayatımızdaki Algoritmalar kitap özeti:

Yaşamımızın tamamı, belirli bir sorun grubuna yol açan mekân ve zaman kısıtları ile sınırlandırılmıştır. Bir günde ya da ömrümüz boyunca ne yapmalı ya da ne yapmamalıyız? Ne kadar karışıklığı kabul etmeliyiz? Bunlar insanlar açısından içinden çıkılmaz durumlara benziyor olabilirler fakat öyle değiller: Bilgisayarlar da aynı kısıtlamalarla karşı karşıyalar, bu nedenle bilgisayar bilimciler onlarca yıldır bu tür sorunların farklı versiyonlarıyla uğraşmaktadır. Ve buldukları çözümlerin bize öğreteceği çok ama çok şey var.

Ünlü yazar Brian Christian ve bilişsel bilim uzmanı Tom Griffiths disiplinler arası bu çalışmasında, bilgisayarların kullandığı algoritmaların insanlığın birçok sorununu nasıl çözebileceğini göz kamaştırıcı biçimde okuyuculara sunuyor. Daha iyi sezgilere nasıl sahip olunacağını, işleri ne zaman bitirmemiz gerektiğini, yorucu ve sıkıntılı seçimlerle nasıl başa çıkacağımızı ve başkalarıyla en iyi nasıl ilişki kuracağımızı açıklıyorlar.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

''Yapay zekalı makineler insan ırkının sonunu getirebilir.''

  • 3
  • 20
Robotların Yükselişi - Martin Ford
Robotların Yükselişi - Martin Ford

Robotların Yükselişi kitap özeti:

Geleceğin meslekleri neler? Ne kadar sayıda iş olacak? Peki, bu işlere kimler sahip olacak? Teknoloji hızlanıp da makineler kendi başlarının çaresine bakmayı öğrendikçe, daha az sayıda insana ihtiyaç olacak. Yapay zekâ daha şimdiden pek çok "iyi iş"i gereksiz hale getirdi bile: Yardımcı avukatlar, gazeteciler, ofis çalışanları, hatta bilgisayar programcıları bile yerlerini yavaş yavaş robotlara ve zeki yazılımlara bırakıyorlar. İlerleme sürdükçe mavi ve beyaz yaka işler buharlaşıp uçacak; orta sınıf aileler sıkıştıkça sıkışacak. Gittikçe artan aile masrafları da cabası. Bilgi teknolojisi sayesinde bazı şeyler ucuzlasa da, özellikle eğitim ve sağlık sektörleri bu dönüşümden nasiplerini almadılar ve büyük masraf kapısı olmayı sürdürüyorlar. Bunun sonucunda muazzam bir işsizlik ve eşitsizlik dalgası yükselebilir, hatta bizzat tüketici ekonomisi çökebilir.

İşçilere daha iyi eğitim vermek gibi eskiden teknolojik yıkıma deva olmuş çözümler de bundan böyle işe yaramayacak. Gelecek büyük çaplı refah mı, yoksa korkunç bir eşitsizlik ve ekonomik güvensizlik mi getirecek? Bu sorunun cevabını bugün verip rotamızı belirlemek zorundayız. Robotların Yükselişi teknolojinin hızlanmasının bizim ve çocuklarımız için doğuracağı ekonomik sonuçları anlamamız için zorunlu okuma kitabı niteliğindedir.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

''Geç olmadan yapay zekayı düzenleyin.''

  • 5
  • 20
Ben Bir Garip Döngüyüm - Douglas Hofstadter
Ben Bir Garip Döngüyüm - Douglas Hofstadter

Ben Bir Garip Döngüyüm kitap özeti:

Neden kendi bedenimdeyim de bir başka bedende değilim? Hofstadter'a göre, bu insanlığın sormaktan kaçınamadığı en büyüleyici sorulardan biri. Ben Bir Garip Döngüyüm ortaya daha zorlu birçok soru atıyor: Düşüncelerimiz moleküllerden mi yapılmıştır? Bir makinenin kafası karışabilir mi? Bir makine kafasının karıştığını bilebilir mi? Ve bunu bilebiliyorsa sizi de döngülerin içine hapsedebilir mi? Beyninizi zorlayıcı sorulardan hoşlanıyorsanız ve bunu yaparken derin bazı matematiksel fikirlerle uğraşmaya istekliyseniz, bu kitaptan hoşlanacağınız kesin.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN