Arama

Dünyanın dört bir yanından ilginç gelenekler

Yaşantımıza yön veren en temel kodlar ailemizden ve toplumumuzdan aldıklarımız. Biraz derin düşündüğümüzde bu kodların çoğunun gelenek kökenli öğretiler olduğunu fark ederiz. 8 milyara yakın insan, aynı görünmez gücün farklı yansımalarını, farklı boyutlarda yaşıyoruz. Bazıları eğlenceli, bazıları ilginç, bazılarıysa insanı hayrete düşürecek kadar şok edici, dünyanın en ilginç gelenekleri...

  • 1
  • 15
İsveç
İsveç

Eğer İsveçlilerden İsveç'i tek kelimeyle tarif etmelerini istersen, "lagom" belki de en çok duyacağın kelime olabilir. Tek kelimeyle açıklanamayacak bir İsveç terimi olan bu kelime "kıtı kıtına yeter" veya "herkese yeter" gibi anlamlara geliyor.

Lagom ne çok fazla ne çok az şeye sahip olmak, masadaki herkese yetecek bir şeyler sunabilmek, her şeyi ölçülü ve adil şekilde yapmakla ilgilidir ve İsveç'in eşitliğe verdiği değeri gösterir. Yani, İsveç'te olduğun sürece lagom geleneğine uymaya özen gösterdiğin sürece büyük bir uyum sağlayacağına emin olabilirsin.

  • 2
  • 15
Birleşik Krallık
Birleşik Krallık

Her 40 kilometrede bir, farklı bir İngilizce aksanı konuşulan İngiltere'de 100 yaşını aşmış her vatandaşa kraliçenin hazırlattığı özel tebrik kartı gönderilir. Bu gelene 1917 yılında Kral George zamanında başlamış.

  • 3
  • 15
Brezilya
Brezilya

Brezilya, Güney Amerika kıtasının neredeyse bütün merkez bölgesini ve kuzeydoğu kısmını kapsayan, 200 milyon nüfusu ile çok çeşitli kültürlere ev sahipliği yapan, dünyanın en büyük ülkelerinden birisidir. Büyük bir grup insanla tanışmak için, Brezilyalılar kendilerini her zaman tanıştırır ve elleri ayrı ayrı sallarlar.

  • 4
  • 15
İtalya
İtalya

Yemeğinin her bir lokmasından büyük zevk aldığını göstermenin en iyi yolu 'scarpetta' yapmaktır. Tam karşılığı 'küçük ayakkabı' olan scarpetta, aslında tabakta kalan sosa batırmak için kopardığımız küçük bir ekmek parçasıdır. Bu küçük ayakkabı tüm tabağı dolaşır ve sonunda tabağı yeni yıkanmış gibi tertemiz hale getirir.

  • 5
  • 15
Güney Kore
Güney Kore

Buradaki kural yemeğin kendisinden daha çok kullandığın araçlar ile ilgilidir. Güney Kore'de de, tıpkı pek çok Asya ülkesinde olduğu gibi, yemek yemediğin zamanlarda yemek çubuklarını bir kap pirincin içine batırılmış bırakman saygısızlık olarak görülür. Bunun nedeni, görüntünün ölüleri onurlandırmak için yakılan tütsüleri anımsatması olduğu kadar, aynı zamanda sana sunulan yemeği takdir etmiyor gibi görünmen de olabilir. Kısacası çubuklarına hakim olmalı ve onları kullanmayı bitirince ilk aldığın yere koymalısın.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN