Arama

Malcolm X’i kim, neden öldürdü?

Malcolm X, ABD'de ırkçılıkla mücadelenin sembol ismi haline gelen siyahi Müslüman lider ve insan haklarının en büyük savunucularındandı. Tarihteki en etkili Afro-Amerikanlardan biri olan Malcolm, hapishane yıllarında hayatını büyük ölçüde etkileyecek olan Elijah Muhammed ile tanışıp Müslüman oldu. Hatiplik konusundaki başarısıyla siyahilerin gönlünde taht kurmayı başardı. En büyük değişimini ise hac için gittiği Mekke'de yaşadı. 55 yıl önce bugün, uğradığı suikast sonucu yaşama veda eden Malcolm X kimdir? Malcolm X'i, bir diğer adı ile el-Hâc Mâlik eş-Şahbâz'ı kim, neden öldürdü? Malcolm X Türkiye hakkında kaleme aldığı mektupta ne yazıyordu?

  • 20
  • 22
MEKTUBUNDA TÜRKİYE HAKKINDA NE YAZMIŞTI?
MEKTUBUNDA TÜRKİYE HAKKINDA NE YAZMIŞTI?

Geçtiğimiz yıllarda, Malcolm X'in kendi el yazısıyla kaleme aldığı bir mektup ortaya çıktı. Mektupta, dönemin ırkçılığını "Amerika'yı saran kronik bir kanser" olarak niteleyen Malcolm X'in hac yolculuğu sonrası yaşadığı dönüşüme ait önemli bilgiler yer alıyor.

1964 yılında hac ibadetini yerine getirmek için Mekke'ye giden Malcolm X'in hayatının son dönemlerine ait önemli detaylar içeren mektupta, Türk hacıların sayısının çokluğuna dikkat çekerek dönemin Türkiye aleyhine yapılan propagandalarını çürüten analizler de yer alıyor.

  • 21
  • 22
‘TÜRKİYE YÜZÜNÜ İSLAM’DAN ÇEVİRMEDİ’
‘TÜRKİYE YÜZÜNÜ İSLAM’DAN ÇEVİRMEDİ’

Malcolm X'in, mektubun giriş kısmında Türk hacılara ve Türkiye'ye değindiği kısmın tercümesi ise şöyle:

"Dünya üzerindeki en kutsal şehir olan, gayrimüslimlerin gözleriyle seyrinin bile haram olduğu Mekke-i Şerif'te haccımı tamamladım. Hac, bütün Müslümanların hayatındaki en önemli olay ve burada Arabistan dışından gelen 226 bin kişi var. En büyük kafile 600'den fazla otobüsü dolduran 50 bin kişiyle Türkiye'den geliyor. Bu durum, Türkiye'nin yüzünü İslam'dan çevirdiğini söyleyen batılı propagandayı yalanlıyor."

  • 22
  • 22
“EĞER AMERİKALILAR İSLAM DİNİNİ KABUL ETSEYDİ…”
“EĞER AMERİKALILAR İSLAM DİNİNİ KABUL ETSEYDİ…”

Irklar arasındaki ilişkilere dair bir çözümler de sunduğu mektupta, ABD'nin hala en büyük sorunlarından biri olarak bilinen ırkçılıkla ilgili şunları söylüyor:

"Eğer Amerikalılar İslam dinini kabul etseydi, Allah'ın birliğini kabul etseydi, insanların bir oluşunu da kabul etmiş olurdu. Ve diğerlerine ten renginin farklılığına göre muamele etmeye son verirlerdi. Özellikle Amerika'da çaresi bulunamayan bir kanser gibi ırkçılığın yayıldığı günümüzde tüm düşünen Amerikalıların, ırkçılığa karşı çözümü zaten ortaya koymuş olan İslam ile daha fazla ilgilenmeleri gereklidir."

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN