Arama

Karın Zarında (Periton) Sıvı Birikimine Karşı

Karın Zarında (Periton) Sıvı Birikimine Karşı

Bazı organ ve dokularda sıvı birikmesi (ödem) olur. Örneğin, böbrek, kalp, beyin, eklemler veya damarlar gibi bu ödemlerin oluşum nedenleri çok farklı sebeplere dayanır. Kalbin ödem yapması ile böbreklerin ödem yapması birbirlerinden çok farklıdır. Her ikisinin de adı organa özgü (ödem) olmasına rağmen; oluşum kimyaları farklıdır.

Periton'da sıvı birikmesi de bir ödemdir. Hepatit-B veya Hapatit-C ye bağlı şikâyetlerde karın zarında veya da karaciğerde oluşan siroza bağlı olarak da karın zarında sıvı birikmesi gelişir. Karın zarına (periton) metastaz yapmış, kanser hastalarında da ödem gelişir. Zaman zaman doktorlar şırıngayla biriken bu sıvıyı alırlar. Öylesine fazla birikir ki, 5-6 litreye kadar çıkabilir. Peritonda sıvı oluşumu gelişirken şiddetli ağrı da verebilmektedir. Peritonda biriken sıvının uzaklaştırılması için kullanılan güçlü diüretikler yeterli çözüm getirememektedirler.

Peritonda biriken sıvının önlenmesi için vişne suyu ideal bir çözümdür. 2005 yılından beri yapmış olduğum araştırmalarda peritonda sıvı birikmesine karşı vişne suyunun "segonder metabolitleri" en mükemmel çözümü sunmaktadır. Günde 1 en fazla 2 bardak vişne suyunun içilmesi karın zarında oluşan sıvıya karşı ideal bir engelleyicidir.

HAMİLE KADINLARDA AMNİYON SIVI AZALMASI

Hamile bayanların amniyon sıvısında azalma olduğu takdirde bebeğin gelişimi yavaşlayabilmekte, gelişim bozukluklarına neden olmakta ve ileri derecede ise de; hamileliğin sonlandırılması riski ortaya çıkmaktadır. İşte, bu noktada taze sıkılmış havuç suyu, amniyon sıvısı azalan bayanların imdadına yetişmektedir. Taze sıkılmış havuç suyunda bulunan ALPHA-GLUCOSIDASE, ALPHA-IONONE, ASPARTIC-ACID, BETA-GLUCURONIDASE, CHOLINE, GERANYL-ACETATE, OXALIC-ACID etkin maddeleri amniyon sıvısının yükseltilmesinde primer etkiyi göstermektedirler. Bu etkin maddelerin tek başına veya beraberce yapay olarak alınması durumunda etkisinin olmayacağının da bilinmesi gerekir. Yukarıda belirtmiş olduğum primer fonksiyonel etkin maddelerin amniyon sıvısının artırılmasında etkisini gösterebilmesi için mutlaka taze sıkılmış havuç suyu olarak içildiği takdirde etkisi vardır. İşte, havuç suyunda bulunan diğer medyatorik, fonksiyonel, yardımcı ve promotor etkin maddelere de ihtiyaç vardır. Bu anlamda taze sıkılmış havuç suyunun bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekli ve şarttır.

Amniyon sıvısı azalan hamile bayanlar akşam yatmadan bir bardak (yaklaşık 250-300 ml) taze sıkılmış havuç suyunu bir hafta boyunca günde bir kez içmeleri sonra da hekim kontrolüne gitmeleri gerekir. Bu kürü uygulayıp sonuç alan onlarca anne, hem bebeklerini hem de kendi sağlıklarını kurtarmış olmanın mutluluğunu yaşamaktadırlar.

Eğer, hamile bayanlarda amniyon sıvısının fazlalığı konusunda hekimleri görüş bildirmiş ise, bu takdirde havuç suyu veya havuç tüketiminde ölçülü olmalarını öneririm.

Dikkat: Amniyon sıvısı azalmış bayanların kesinlikle vişne tüketiminden veya vişne suyundan uzak durmaları gerekir.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN