;

Arama

  • Anasayfa
  • Sinema
  • Tarihe ışık tutacak 9 bin kutu film kamuoyuna açılacak

Tarihe ışık tutacak 9 bin kutu kamuoyuna açılacak

Tarihe ışık tutacak 9 bin kutu film kamuoyuna açılacak

nın arşivlerinde bulunan, 'nun son dönemi ile 'in ilk yıllarına ait görüntülerin de yer aldığı 9 bin kutu kamuoyu ile paylaşılacak.

nca, 'nun son dönemi ile 'in ilk yıllarına ait görüntülerin de yer aldığı 9 bin kutu kamuoyuna açılacak.

tarafından hazırlıkları devam eden çalışmayla Türkiye tarihine ışık tutacak görüntüler gün yüzüne çıkacak.

GÖRÜNTÜLER İNTERNET SİTESİNDEN YAYINLANACAK

Bakanlık arşivlerinde bulunan ve dijital ortama aktarımı yapılan 9 bin kutu film kamuoyu ile paylaşılacak. Filmler içerisinde Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemi ile Cumhuriyet'in ilk yıllarına ait görüntüler de yer alıyor.

Bakanlık, yıl sonuna kadar hayata geçirilmesi öngörülen çalışma kapsamındaki görüntüleri, hazırlanacak internet sitesi üzerinden yayınlayacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, geçmiş yıllarda da ve görüntü arşivinde bulunan filmlere yönelik restorasyon çalışmasını gerçekleştirmişti. Özel koşullardaki güvenlik önlemleri altında muhafaza edilen filmlerin bir bölümü de dijital ortama aktarılmıştı.

SİNEMA FİLMLERİNDE "ENGEL" KALKIYOR

Öte yandan, engelli vatandaşların da rahatlıkla sinema filmlerini izleyebilmesini sağlamayı amaçlayan Bakanlık, maddi destek sağladığı filmlerde görme engelliler için "sesli betimleme", işitme engelliler için de "işaret dili" uygulamasını başlatma kararını almıştı.

Bu kapsamda maddi destek verilen uzun metrajlı filmlerin "sesli betimleme", "işaret dili" ile ayrıntılı alt yazılı versiyonları Bakanlığa teslim edildi. Söz konusu eserler gerçekleştirilecek etkinlikler aracılığıyla engelli vatandaşlarla buluşturulacak.

YAZIYI GÖNDER
İsim Soyisim
E-Posta
Alıcı E-Posta
Mesaj
Doğrulama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
www.fikriyat.com
2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN