Arama

‘Korkma Oğlum’un galası yapıldı

‘Korkma Oğlum’un Almanya galası yapıldı

nde şehit olan ’in öyküsünü konu alan "Korkma Oğlum" filminin galası kentindeki ’ta yapıldı.

Galaya şehit Önder'in eşi , yakınları, Başkonsolosu Yavuz Kül, , yönetmen , Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya ile yaklaşık 200 davetli katıldı.

Doğup büyüdüğü 'nın eyaletine bağlı Nürnberg şehrini 2014'te terk edip 'ye yerleşen ve 'da şehit düşen 'in belgeseli yapıldı. Yönetmenliğini Ekrem Aydın'ın üstlendiği, "Korkma Oğlum" isimli belgesel, 'nın katkılarıyla çekildi.

İLK KOŞAN O OLDU

"Korkma oğlum"

Türkiye'ye kesin dönüş yaptıktan sonra Ankara'ya yerleşen Önder, Fetullahçı Terör Örgütü'nün () ni duyduğunda Genelkurmay Başkanlığı binasının çevresine ilk gidenlerden biri olmuştu. Jet seslerinden korkan oğluna son söz olarak "Korkma oğlum" diyen Önder, beraberinde bulunan gruba ateş açılması sonucu hayatını kaybetti.

Eşi Canan Önder, galada yaptığı açıklamada, eşinin Nürnberg'de efendiliği, dürüstlüğü ve cana yakınlığıyla tanınan ve çok sevilen biri olduğunu vurgulayarak, ''Eşimin şehadeti ile ilgili çekilen belgesel filme katkısı bulunan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Nürnberg Başkonsolos Yavuz Kül, ''Bu kadar seveni olan bir insan aramızdan ayrıldı. O yüzden 15 Temmuz hain darbe girişimini hiçbir zaman unutmayalım, unutturmayalım" şeklinde konuştu.

NECİP FAZIL'IN DEDİĞİ GİBİ

Nerede o nesil…

Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can da Serhat Önder ile Nürnberg'e gelen bir Kızılay mensubuna yaptığı katkıdan sonra bağlantıya geçtiklerini anlatarak, "Ankara'da Küçükesat Kızılay şubemizin sorumluluğunu ona verdik. 'ın dediği gibi nerede o nesil dendiğinde ilk koşanlardan biri oldu. Onu şükranla anıyoruz ve bu nedenle bu belgeselin yapımına katkıda bulunmak, desteklemek istedik." ifadelerini kullandı.

GURBET KÖKENLİLER ÇEKTİ

Filmin yönetmeni Ekrem Aydın da gurbetten gelip şehit olan bir ağabeylerinin filmini de yine gurbet kökenliler olarak kendilerinin çekmek istediğine işaret ederek, '''Çekimler bir sene sürdü. Duygu odaklı, değişik bir film yapmak istedik. Başta ailesi olmak üzere filmin hazırlanmasında katkıda bulunan herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

Alışılagelmişin dışında bir belgesel dili kullandıklarını aktaran Aydın, şöyle devam etti:

"Arşiv görüntülerinin, arşiv kayıtlarının yer aldığı, dış seslerin olduğu belgeselden ziyade baştan sona işi aile bireyleri sürüklesin istedik. Belgeselde şehidin babası, annesi, en yakın arkadaşı olan kardeşi, eşi ve görev arkadaşı olarak var. Konuşmacılar sağda, solda muhabirle değil, doğrudan seyircinin kendisiyle konuşuyor. Dertlerini, içlerinden geçenleri seyirciye aktarıyorlar. Uyguladığımız tekniği daha önce Türkiye'de uygulayan olmamış. Biz bunu Türkiye'ye biraz geliştirerek uyguladık. Samimi bir iş oldu neticede. Seyirciyle konuşmacının arasına üçüncü bir kişi sokmamış olduk."

Aydın, belgeselde canlandırma ve mizansenlerin olduğunu aktararak, "Canlandırmalarda oyuncu kullanmadık. Tamamen olayın içindeki kişinin yerine koyuyoruz kendimizi. Serhat'ın o gece evden dışarı çıkma sahnesinde onun gözünden, onunla birlikte sokağa çıkıyoruz. Aynı şekilde babanın Serhat'ı hastanede bulduğu bir sahne var. Bütün duyguyu da tamamen ses tekniğiyle veriyoruz. Filmde yer alanların anlattıklarıyla bağlantılı ara görüntüler var. Serhat'ın yakınlarının sosyal hayatlarından görüntüler görüyoruz." diye konuştu.

MÜZİKLER YILDIRAY GÜRGEN'DEN

"Korkma Oğlum"un müziklerinde "", "" dizilerinin yanı sıra "", "" gibi çok sayıda filmin müziklerini hazırlayan 'in imzası bulunuyor.

15 TEMMUZ 2018'DE DE TRT'DE

''Korkma Oğlum" filmi, galanın ardından Nürnberg'deki 'nda gösterime girecek. Ayrıca uluslararası festivallerde de boy gösterecek 42 dakikalık filmin 15 Temmuz 2018'de de TRT'de yayınlanacağı açıklandı.

Duygu yüklü filmi izleyen ve şehit Serhat Önder'i tanıyan Nürnberglilerin zaman zaman gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN