Arama

  • Anasayfa
  • Gündem
  • Görmez, Yaz Kur’an Kursları Açılış programında konuştu

, Yaz Kur’an Kursları Açılış programında konuştu

Görmez, Yaz Kur’an Kursları Açılış programında konuştu

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 2017 Yılı Yaz Kur'an Kursları Açılış Programında konuştu. Başkan Görmez, "Kur'an sadece sesten, ses yarışmasının güftesinden ibaret değil, Kur'an-ı Kerim bir hayat kitabıdır" dedi.


"Sevgili lar, camilere çok yakışıyorsunuz" diyerek çocuklara özel bir ilgi gösteren İşleri Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: "Camiler çocuklarla daha çok güzelleşiyor. Yeryüzünün en masum mekanları camiler, en masum varlıkları da çocuklardır. Bugün bizim için bayram, çünkü çocuklarımız camilerde Allah'ın kitabını, peygamberini, inancını öğrenmeye geliyor. Çocuklarımız camide koşuştursun, camilerin manevi iklimiyle buluşsun ve camide Allah'ın kitabıyla tanışsınlar.

Hocalarımız! Çocuklar Allah'ın en büyük emanetidir. Allah'ın en büyük emanetine Peygamber efendimiz gibi davranın. Onlarla arkadaş olun. Camiye gelen çocuklara, çocukluğunuzu caminin dışında bırakın demeyin. Çocuklar, Allah'ın dinini çocukluklarını yaşayarak öğrensinler. Yaz kurslarımız, milletimizin geleceğini, milletimizi tarih sahnesinde sürekli kılacak kimlikleri inşa eden kurslarımızdır." dedi.

Kur'an-ı güzel okumaya özendirmek gerek

'de yayınlanan Kur'an-ı Kerim'i Güzel Yarışması'na ilişkin değerlendirmede de bulunan , "Camilerde yapılan Kur'an-ı Kerim yarışmalarının evlere kadar girmesi, genç kuşakların Kur'an-ı Kerim'i güzel okumaya özendirilmesi son derece güzel bir adımdır. Burada tekrar tekrar ifade etmek isterim ki Kur'an sadece sesten, ses yarışmasının güftesinden ibaret değil,

Kur'an-ı Kerim'in bir hayat kitabı olduğunun üzerinde önemle durmak gerektiğine işaret eden Başkan Görmez, "Kur'an-ı Kerim sadece lafz-ı celilden ibaret değil. Onun manası, gayesi, onun bir hayat kitabı oluşu, onun bütün insanlara gelen bir rahmet oluşunun göz ardı edilmemesine yönelik bir açıklamadır. Bilakis Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma müsabakaları tarih boyunca var olmuştur." diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığının da 5 yıldır, gecikmiş olarak uluslararası çapta Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma müsabakaları düzenlediğini ifade eden Görmez, bütün müsabakaların Kur'an-ı Kerim'in mehabetine uygun olması gerektiğine dikkati çekti.
2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN