Arama

  • Anasayfa
  • Gündem
  • İdlib'de Türk askerlerine karşılama: Fatih'in torunları hoşgeldiniz!

'de Türk askerlerine karşılama: Fatih'in torunları hoşgeldiniz!

İdlibde Türk askerlerine karşılama: Fatihin torunları hoşgeldiniz!

operasyonu kapsamında girilen bölgede Daret İzze ilçesinde cuma namazından sonra toplanan halk, Türk askerlerine sevgi gösterisinde bulundu.

'nin gerginliği azaltma bölgesindeki halk, ateşkes rejiminin takibi için gözlem noktaları oluşturmak amacıyla bölgeye intikal eden () unsurlarına cuma namazı sonrası sevgi ve destek gösterisi düzenledi.

Halep'in batı kısmında, İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki Daret İzze ilçesinde halk cuma namazının ardından bir araya gelerek, Türk askerlerinin İdlib intikalini destekledi.

"MEMLEKETİNİZE HOŞ GELDİNİZ"

Ellerinde Özgür Suriye Ordusu () bayrakları ve "Daret İzze'ye hoş geldiniz", "Fatihin torunları ülkenize hoş geldiniz", "Suriye halkını koruduğunuz için teşekkür ederiz", "Memleketinize hoş geldiniz" şeklinde Türkçe ve Arapça yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, "Merhaba Türk kardeşlerimiz, kahrolsun ", "Türk kardeşlerimiz hoş geldiniz" sloganları attı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Suriye'nin İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki (çatışmasızlık bölgesi) ateşkes rejiminin takibi için gözlem noktaları oluşturmak amacıyla başladığı görev, ilk etapta İdlib- hattında gerçekleşiyor.

Hatay'ın ilçesinden hareket ederek dün gece sınırın Suriye tarafına geçen TSK unsurları, halihazırda İdlib'in kuzeyinde bulunuyor.


TSK 10'DAN FAZLA BÖLGEDE GÖZLEM NOKTASI OLUŞTURACAK

TSK unsurları ilk etapta, Türkiye sınırında bulunan terör örgütü PKK/ kontrolündeki Afrin'in yakınlarında bir noktada konuşlandı.


Suriye'deki ateşkesin diğer garantörleri Rusya ve İran ile varılan anlaşmaları çerçevesinde gerçekleşen intikal, İdlib-Afrin sınır hattında sürecek.


İlerleyen süreçte kademeli olarak İdlib'in kuzeyinden güneyine uzanacak intikalde TSK'nın 10'dan fazla bölgede gözlem noktası oluşturması öngörülüyor.


TSK ASTANA'DA VARILAN ANLAŞMA ÇERÇEVESİNDE KONUŞLANACAK

Garantör ülkelerin silahlı kuvvetlerine mensup birliklerden oluşan Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü'nde yer alan TSK unsurları, Kazakistan'ın başkenti Astana'da varılan anlaşma çerçevesinde konuşlanacak.


Türkiye İdlib'in iç bölgelerinde, Rus güçleri ise dışında gözlem noktaları kuracak.


TSK'nın İdlib ilindeki gerginliği azaltma bölgesinde ateşkes rejiminin takibi, kontrol ve gözlem noktaları oluşturmayı hedefleyen misyonu, ÖSO ile koordinasyon içerisinde gerçekleşiyor.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN