Arama

na 4

Terör koridoruna 4 operasyon

Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmak istenen nun önünü kesecek dört aşamalı harekât planı dahilinde hareket ettiği öğrenildi. , ve olmak üzere üç ana hedef belirlendi.

Türkiye'nin 'nin kuzeyinde oyununa karşı uygulayacağı uzun menzilli askeri planın detayları şöyle:

İLK ROTA DAR TA İZZAH: ndan öncü birlik olarak 'e giren ve un düğmesine basan 'na () bağlı muhalif gruplar ile Türk askerinin ilk ulaşacağı rota İdlib'in kuzeyindeki olacak. Harekat planında ilk hedef olan İdlib'deki terörist unsurların temizlenmesi için 'süpürme operasyonu' buradan yönetilecek. İdlib'in terörden temizlenmesiyle İdlib-Dar ta İzzah hattı, oluşturulması planlanan 'geçiş koridorunun' ilk etabı olacak.

AFRİN'İN KAPISI TEL RIFAT İLE ARALANACAK: Harekatın ikinci adımında geçiş koridorunu bölgesine ulaştıracak hamle atılacak. ''yi boğma operasyonu' kapsamında terör örgütü YPG'nin arasında bulunduğu 'nin (SDG) kontrolünde bulunan 'in güneyindeki Cinderisi ile Halep'in kuzeyinde Arap nüfusun yoğun olduğu ilçesi terörden arındırılarak güvenli bölgeye dönüştürülecek.

AFRİN'E DOĞRUDAN OPERASYON: YPG'nin ile Afrin hattı tamamen kesilecek. Batıdan ve güneyden kuşatılan Afrin, kontrol altına alınarak İdlib çatışmasızlık bölgesine dahil edilecek. Harekatın üçüncü aşamasında açılan koridorla savunmasız bırakılan ve abluka altına alınan Afrin'e doğrudan 'Güney Fırat operasyonu' yapılacak. Terör örgütünün Türkiye sınırının hemen karşısında stratejik öneme sahip Minnak Hava Üssündeki etkinliği ve Amanos geçiş hattı kırılacak.

YPG FIRAT'IN DOĞUSUNA İTİLECEK: Planın dördüncü aşaması 'Batı Fırat operasyonu' ile devam edecek. Hedef terör örgütü DEAŞ'tan temizleme bahanesi ile oldubittiye getirip Menbiç'e yerleşen, Türkiye'nin kırmızı çizgisini çiğneyerek Fırat'ın batısına geçen terör örgütü YPG olacak. Menbiç terör unsurlarından temizlenecek ve Fırat'ın doğusuna itilecek. Ankara bu hamleyle terör örgütünün, tarihi Arap kenti olan Menbiç'te demografik yapıyı değiştirmesine engel olacak. Menbiç, yine bölgenin sahiplerinin kontrolüne verilecek.

İDLİB HALKI: PKK ENGELLENECEK

'nin () Astana anlaşmaları çerçevesinde intikal edeceği İdlib çatışmasızlık bölgesinde, halkın güvenli bir yaşama kavuşma umutları artıyor. İdlib gerilimi azaltma/çatışmasızlık bölgesi içinde yer alan batı Halep kırsalındaki Daret İzze ilçesinden siviller, TSK'nın bölgeye ateşkes rejiminin takibi amacıyla gözlem noktaları kurmak için yapacağı intikali Anadolu Ajansı'na değerlendirdi. Cemil Derviş "İntikalle birlikte, işlevsiz kurumlar yeniden aktifleşecek. Hastaneler, okullar düzenli ve güvenilir şekilde görevini yerine getirecek. Türk ordusu İdlib'de hayatımızı 180 derece değiştirecek. Normal, güvenilir ve akıcı günlük hayatımıza yeniden kavuşacağız. Hayat normale dönecek" ifadelerini kullandı. Memur Yahya Lüle de, şunları kaydetti: "Türk ordusunun intikali ile değişiklik sadece idlib'de olmayacak. Türkiye ordusunun intikal ettiği bütün bölgelere hayatın canlılığı yeniden dönecek. Bütün alanlar aktif olacak, sağlık ve eğitim hizmetiyle yeninde canlanacak. Mutlu olacağız. Türk ordusunun intikaliyle PKK'nın İdlib'e de yayılması engellenecek" dedi.

MEHMETÇİĞE SEVGİ SELİ SÜRÜYOR

Sınırın Türkiye tarafında askeri hareketlilik devam ederken Suriye tarafında TSK'nın İdlib'de keşif süreci sürüyor. İdlib'in kuzey kırsalında çalışmalarına yoğunluk veren Özel Kuvvetler'e bağlı keşif timi, Mehmetçiğin gidiş rotasını ve gözlem noktalarını belirliyor. Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bulunan 'na yapılan zırhlı araç sevkiyatında ise Oğulpınar köyünde yaşayan çocuklar askeri araçları büyük bir sevinçle karşıladı.

IKBY SEÇİM ÜYELERİNE TUTUKLAMA KARARI

Irak Federal Mahkemesi 25 Eylül'deki gayrimeşru referandumu gerçekleştiren Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Yüksek Seçim Komiserliği Başkanı ve üyeleri hakkında tutuklama kararı çıkardı. Federal Mahkeme Sözcüsü Abdussettar Bayraktar, Irak Parlamentosu'nun referandumda oy kullanan Kürt milletvekilleri hakkında işlem yapılması için Federal Mahkeme'den girişimde bulunmasıyla ilgili olaraksa mahkemenin, referandumda oy kullanan milletvekilleri hakkında görüş belirtme yetkisinin olmadığını olmadığını açıkladı. Bu arada Irak Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansı, Irak merkezi hükümetinin Kerkük vilayetine yönelik operasyon hazırlığı içerisinde olduğunu ileri sürdü. Ancak açıklamada operasyonun nasıl olacağıa ilişkin bir bilgi verilmedi.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN